SČE Děčín chce posílit energetické vedení
Současné elektrické vedení neumožňuje například zajistit potřebné energetické dodávky pro uvažovanou průmyslovou zónu u Rumburku a v případě jakékoliv poruchy hrozí, že celá oblast bude bez elektrického proudu. Proto se SČE snaží o potřebnosti a nezbytnosti vybudování nového elektrického vedení přesvědči starosty dotčených měst a obcí.
Alternativní trasu propojovacího vedení z Hrádku nad Nisou přes území svobodného státu Sasko vidí SČE podle Dohnala jako technicky velice komplikovanou. Starosta Vilémova u Šluknova Jaroslav Chmelař k výstavbě posilovacího vysokonapěťového vedení ČIA řekl: "Naše obec má více než tři tisíce obyvatel. V poslední době se u nás stavějí rodinné domky, máme tu několik průmyslových podniků a soukromých firem, dvě čerpací stanice pohonných hmot. Soudím, že elektřiny budeme potřebovat stále víc a v současnosti při každé větší bouřce, vichru nebo sněhové vánici trnu, zda zase nezůstaneme potmě. Myslím, že nové vedení je více než potřebné, a pokud jsou na ně peníze, je třeba ho urychleně postavit a respektovat přitom platné zákony a ekologii."
Jiného názoru jsou ekologičtí aktivisté, kteří s výstavbou vysokonapěťového vedení přes Lužické hory nesouhlasí. Trasa by vedle chráněné krajinné oblasti Lužické hory zasáhla i část Národního parku České Švýcarsko. Záporně se k uvažované stavbě vyjádřili zastupitelé Libereckého kraje. Ti chtějí podle zástupce hejtmana Luďka Suchomela jednat o potřebnosti a podmínkách výstavby se svými kolegy z Ústeckého kraje. Nové energetické vedení má vést přes území obou sousedních severočeských krajů.
reklama