Scidev.net: Solární energie může pomoci chudým zemím
Sluneční energie by mohla přispět ke zmírnění chudoby na venkově. Na snímku projekt barmské solární nemocnice - nominace na Energy Globe World Awards 2009.
Licence: Volné dílo (public domain)
|
|
Foto: Border Green Energy Team/E.ON |
Nejnaléhavější je tento problém v odlehlých oblastech: 89 procent lidí na venkově v subsaharské Africe žije bez elektřiny. Pro tyto lidi by přístup byť k malému množství elektřiny znamenal zlepšení životních podmínek navýšením efektivity v zemědělství, zdravotnictví, vzdělávání, komunikace a v přístupu k čisté vodě.
Možnosti rozšíření přístupu k elektřině v rozvojových zemích směřují k centralizované energetice z fosilních paliv jako je ropa, zemní plyn a uhlí, a rozšíření distribuční soustavy, píše server Scidev.net. Tento přístup má však jen malý přínos pro chudé z venkova. Zavedení rozvodné sítě do těchto oblastí je buď nepraktické, nebo příliš drahé.
Výroba energie se nyní podílí 26 % na celosvětových emisích skleníkových plynů. Většina tohoto množství pochází z rozvinutých zemí, do roku 2030 se předpokládá, že rozvojové země budou ročně využívat o 70 % víc energie než rozvinuté země.
Proto je jasná potřeba hledat nízkouhlíkové a chudým lidem rozvojových zemí dostupné možnosti přístupu k elektrické energii. Solární energie by mohla být jedním takovým řešením. Země od slunce získává za jednu hodinu více sluneční energie, než světová populace spotřebuje jediném roce. Téměř všechny rozvojové země mají obrovský potenciál sluneční energie – na většině území Afriky je přibližně 325 dní v roce silný sluneční svit, který nese v průměru více než 6 kWh energie na metr čtvereční a den.
Článek serveru Scidev.net dále rozebírá vhodné technologie využití solární energie a upozorňuje i na úskalí a překážky spojené s rozvojem solární energie v rozvojových zemích.
Podle článku ´Solar power for the poor: facts and figures´ vydaného 23. března 2010 na SciDev.net.
reklama
Online diskuse
solární el. energie - 6. 4. 2010 - AlešNejvíce lidí bez bez přístupu k el. energii nežije v Subsaharské africe, ale v Asii. FV panelem nemůžete zásobovat ocelárnu nebo cementárnu , ty státy musí industrializovat jinak zůstanou chudí. Například Indie má spousta zásob uhlí a 600 milionů lidí tam žije bez el. energie - tj 37% z celkového počtu lidí bez el. energie na světě. 30% lidí žije bez el. energie v Jižní africe jednom z největších vývozců uhlí na světě. Samozřejmě máte pravdu v tom že jsou státy , které jsou energeticky chudí. A to uhlí a voda tam prostě nejsou. Statisticky , ale tak není, většina států, kde není uhlí má jiné vlastní zdroje energie - třeba nejlidnatější stát v Africe - Nigérie je největším vývozcem ropy v oblasti cca 135 milionů obyv z toho 73 milionů bez el. energie - je paradoxem , že nejvíce lidí bez přístupu k el. energii v Africe žije právě v tomto státě.Ostatně Afrika není žádný energatický chudák jako celek má větší zásoby zemního plynu než severní Amerika. Má o málo méně ropy než Evropa + RUSKO, více než severní nebo jižní Amerika. Jižní Afrika může těžit uhlí 130 let. Takže fosilních paliv je i v Africe dost jen je třeba je více využívat. elektrifikace dle státu: http://www.photius.com/rankings/electrification_by_country_2007_2008.html |