https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/science-daily-populace-morskych-zelv-je-ohrozena-infekci-vajicek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Science Daily: Populace mořských želv je ohrožena infekcí vajíček

26.11.2010 05:55 | WASHINGTON/HODONÍN (Ecomonitor)
Za třicet let trvajícím úbytkem populace karety obecné (na obrázku) stojí houba Fusarium solani, napadající želví vajíčka.
Za třicet let trvajícím úbytkem populace karety obecné (na obrázku) stojí houba Fusarium solani, napadající želví vajíčka.
Za třicet let trvajícím úbytkem populace karety obecné stojí houba Fusarium solani, napadající želví vajíčka. Houba může být podle serveru ScienceDaily hlavním patogenem karet, a představuje tudíž vysoké riziko pro zachování tohoto druhu. Houbu objevili vědci při zkoumání jednoho z nejdůležitějších hnízdišť této želvy na kapverdském ostrově Boavista.
 

Během embryonálního vývoje jsou vejce uložena ve vlhkém písku, kde se dobře daří i myceliím různých druhů půdních hub. Houba Fusarium solani představuje druhový komplex skládající více než 45 biologických linií, přičemž u některých zástupců této pestré skupiny je prokázáno, že způsobují nejrůznější onemocnění. Houba napadá nejméně 111 druhů rostlin a může napadat i živočichy s oslabenou imunitou. Jak se ukazuje, právě umístění vajíček v písku se kvůli této houbě může stát karetám osudným.

Tým Javiera Diéguez-Uribeonda ze španělského CSIC posbíral vzorky skořápek s ranými i vážnými projevy infekce a napadená embrya z pláží Ervatao, Joao Barrosa a Curral Velho. Objevil a stanovil celkem 25 izolátů Fusarium solani, spojovaných s úmrtností vajec. Podle něj identifikace kmenů Fusarium solani způsobujících infekci může pomoci při vývoji vhodných záchranných programů založených na umělé inkubaci. Rovněž může přispět ke vzniku preventivních metod redukujících nebo hubících Fusarium solani v želvích hnízdištích.

Diéguez-Uribeondo shrnuje: „Tato studie odhaluje, že druh Fusarium solani je s vysokou určitostí zodpovědný za symptomy infikovaných karet, pozorované při líhnutí na plážích. Ukazuje se, že infekce znamená vážné riziko pro záchranu kriticky ohroženého druhu, a také dává podnět imunologům zabývajícím se zachováním karet, kam zaměřit další výzkum.“

Podle článku Atlantic Sea Turtle Population Threatened by Egg Infection zveřejného dne 31. 10. 2010 na serveru ScienceDaily.


reklama

 
Radomír Dohnal
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist