Science Daily: Slanost moře souvisí se změnami klimatu
Společně s kolegy shromáždil data za posledních padesát let Peter Stott, vedoucí sledování klimatu na Met Office (meteorologickém ústavu) v anglickém Exeteru. Výzkum se zaměřil na to, zda by lidmi vyvolané změny klimatu mohly být zodpovědné za zvýšení slanosti, která byla zaznamenána v subtropických oblastech Atlantského oceánu, v zeměpisných šířkách bezprostředně severně a jižně od tropů.
Scott porovnával údaje s klimatickým modelem, který odpovídá přirozeně se vyskytujícím variacím slaností v oceánu. Podle jeho zkoumání se zdá, že člověkem způsobené globální oteplování je zodpovědné za větší koncentraci soli v části severního Atlantského oceánu. Model z uvažování vyjmul přírodní zdroje oteplování, jakými jsou oxid uhličitý uvolněný ze sopek nebo zvýšení slunečního záření.
Stupně slanosti jsou důležité ze dvou důvodů. Za prvé, v závislosti na teplotě přímo ovlivňují hustotu mořské vody (slaná voda je hustší než sladká), tedy i pohyb mořských proudů od tropů k pólům. Tyto proudy přenášejí teplo v oceánech a tím regulují světové klima. Za druhé, slanost mořského povrchu je úzce spjata s celkovým koloběhem vody a s tím, jak sladká voda opouští oceány a opět do nich vstupuje prostřednictvím odpařování a srážek. Měření slanosti je jedna z metod, kterou lze zkoumat koloběh vody do větších detailů.
Podle článku Sea Salt Holds Clues To Climate Change vydaného 7. 5. 2009 na Science Daily.
reklama