https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sciencedaily-agave-vzbuzuje-zajem-coby-energeticka-plodina
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Místo tequily se bude z agáve vyrábět biopalivo

13.2.2011 13:42 | WASHINGTON/HODONÍN (Ecomonitor)
Osekaná jádra agáve připravená na výrobu tequily v Mexiku
Osekaná jádra agáve připravená na výrobu tequily v Mexiku
Dosud byla agáve známá hlavně díky mexickému národnímu alkoholickému nápoji - tequile. Nyní budí pozornost i coby možný zdroj energie, píše ScienceDaily.
 

Sukulentní rostlina agáve má schopnost mimořádně šetrně a zároveň efektivně nakládat se zásobami vody. Podle čtrnácti nezávislých studií dvou druhů agáve se ukazuje, že právě tato rostlina podivného vzhledu může být horkým favoritem pro podporu ekonomiky v Austrálii, Africe a Mexiku.

Svou nenáročností co se týče péče a malými nároky na vodu agáve hravě trumfne sóju, kukuřici, žito, pšenici i čirok. Dosud se využívala jen k produkci alkoholu a rostlinných vláken, ale jak se ukazuje, její schopnost přežít v suchém prostředí je do značné míry unikátní.

Závěry na sobě nezávislých studií shodně hodnotí vysoký potenciál agáve pro energetický průmysl. Její ekologicky i ekonomicky zajímavá produkce by měla v příštích letech úspěšně stimulovat hospodářství v Africe, Austrálii i Mexiku. „Potřebujeme energetické plodiny, které nepovedou k zbytečné změně ve využívání půdy,“ říká Sarah Davisová, energetická analytička. „V Mexiku i v Africe trh s přírodními vlákny téměř zkrachoval, využití pro potřeby energetického průmyslu by jej mohlo zachránit.

Článek byl uveřejněn 27. 1. 2011 na serveru ScienceDaily pod názvem „“Agave Fuels Excitement as a Bioenergy Crop““.

Radomír Dohnal
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist