ScienceDaily: Ani v lese neplatí, že být větší je nutně lepší
Menší rostliny mají své vlastní zbraně - dovedou efektivněji využívat dostupné zdroje, produkují semena dříve a ve větší míře než jejich vyšší kolegové.
|
|
Ilustrační foto: MPF/Wikimedia Commons |
"Až dosud se myslelo, že pokud chcete v lese jako rostlina obstát, musíte převyšovat ostatní," říká profesor biologie Lonnie Aarssen z Queen's University. "Ale náš výzkum ukazuje, že je tomu ve skutečnosti spíše naopak."
Předchozí studie tvrdily, že větší druhy rostlin zachytávají většinu slunečního záření, vody a jiných zdrojů, a tak omezují menší druhy rostlin, které rostou v jejich okolí. Nový výzkum ale ukázal, že to v případě přirozené vegetace tak úplně neplatí.
Během projektu se doktorandka Laura Keating zaměřila na okolí největších jedinců šestnácti druhů dřevin rostoucích v Okanagan Valley v Britské Kolumbii. Výzkumný tým spočítal počet druhů rostlin žijících v jejich sousedství a výsledky porovnal s hodnotami získanými na náhodně vybraných pozemcích, kde velké stromy chyběly. Z této analýzy vyplynulo, že přítomnost velkých dřevin nemá na počet druhů žádný vliv.
"Přemýšlejte o rostlinách jako o profesionálních boxerech," říká profesor Aarssen. "Abyste vyhráli potřebujete víc než dát tvrdý úder, musíte také dokázat snášet všechny soupeřovy rány. Vítěz může být nakonec právě ten s lepší výdrží."
Menší rostliny mají oproti velikánům řadu výhod. Například dovedou mnohem účiněji využívat dostupné zdroje a produkují semena v mnohem mladším věku i větší míře než jejich vyšší kolegové.
"Je na čase přehodnotit tradiční názory na význam velikosti rostlin pro jejich schopnost konkurovat a na jejich roli ve společenstvu," dodává Aarssen.
Podle článku Smaller Plants Punch Above Their Weight In The Forest uveřejněném na serveru ScienceDaily 27. 7. 2009.
reklama