https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sciencedaily-brouci-umi-zlikvidovat-plevel-ale-k-obnove-puvodni-vegetace-pomoci-neumi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ScienceDaily: Brouci umí zlikvidovat plevel, ale k obnově původní vegetace pomoci neumí

24.11.2010 06:48 | WASHINGTON/HODONÍN (Ecomonitor)
Drobné býložravé „blešky“ rodu Phyllotreta, česky nazývané dřepčíci, dokážou potlačit rozšíření pryšce obecného, invazivní rostliny. Špatná zpráva je, že na takto uvolněná místa se dřív než původní vegetace usadí jiná invazní rostlina, píše ScienceDaily.
 

Badatelé z Montany zveřejnili výsledek své devítileté praktické studie. Vědci na 32 pokusných plochách vysadili na 6000 dřepčíků. Ti se časem rozšířili i na dalších dvacet pokusných ploch. Na všech plochách se dřepčíkům podařilo pryšce vytlačit. Obnova přirozené vegetace ale následně probíhala pomalu a na volné plochy se nejrychleji natlačila jiná nepůvodní rostlina, tráva z čeledi lipnicovitých, která plně potlačila pokusy o obnovu přirozené skladby.

Studie prakticky potvrzuje, že pokud je již jednou stanoviště negativně ovlivněno jedním invazivním druhem, zůstává pak velmi citlivé i vůči ostatním. Předcházet novému napadení lze nejlépe uspíšením návratu místních druhů, ať už využitím semenné banky, umělým výsevem nebo výsadbou stabilizujících pionýrských druhů.

Článek byl uveřejněn dne 8. 11. 2010 na serveru ScienceDaily pod názvem „Beetles Offer Effective Weed Control, but Native Vegetation Hard to Re-Establish“.


reklama

Radomír Dohnal
tisknout poslat  twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist