https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sciencedaily-jak-se-dorozumivaji-delfini
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ScienceDaily: Jak se dorozumívají delfíni?

15.6.2010 09:36 | PRAHA (Ecomonitor)
Vědci předložili zatím nejkomplexnější a nejpodrobnější evropskou studii repertoáru zvuků, které používá a komunikuje jimi delfín skákavý (Tursiops truncatus). Zabezpečují jedincům pozici v hierarchickém žebříčku skupiny a zabraňují fyzickému kontaktu v napjatých situacích při lovu, informuje server ScienceDaily.
 

Delfín skákavý (Tursiops truncatus).
„Zvuky používají, aby se zabránilo fyzické agresi v situacích s vysokou mírou vzrušení, například když se soutěží o stejný kus potravy," vysvětlil Díaz. Na snímku delfín skákavý (Tursiops truncatus) v delfináriu pařížského Parc Asterix.
Licence: Volné dílo (public domain)
Foto: Arnaud_25 /Wikimedia Commons

Až do současnosti sice vědecká obec věděla, že tito savci pískají, ale netušila význam a způsob využívání těchto vysokofrekvenčních pulsujících zvuků. Pracovníci Výzkumného ústavu delfína skákavého (BDRI) fungujícího na Sardinii nyní ukázali, že jsou tyto zvuky životně důležité pro sociální život zvířat. „Vysokofrekvenční zvuky používají delfíni při osobním styku a udržují tím své postavení v sociální hierarchii. Zabrání se tak fyzickému konfliktu, což představuje významnou úsporu energie,“ uvedl Bruno Díaz, hlavní autor studie a výzkumný pracovník v ústavu BDRI, který rovněž vede.

Studie byla zveřejněná nakladatelstvím Nova Science Publishers v knize Delfíni: Anatomie, chování a ohrožení. Obsahuje nejkompletnější repertoár vysokofrekvenčních zvuků a pískotu, shromážděných pomocí zvukotěsných zařízení od roku 2005 ve vodách mimo území Sardinie. Podle odborníků jsou zvuky podobné tónům píšťalky většinou melodické, píše ScienceDaily.

„Umožňují delfínům zůstat navzájem v kontaktu, především matkám s mláďaty, a také koordinovat strategie lovu. Zvuky také zabraňují fyzické agresi v situacích s vysokou mírou vzrušení, například když delfíni soutěží o stejný kus potravy," vysvětlil Díaz.

Podle Diaze je kvalita pískání důležitá pro udržení určitého místa v hierarchii skupiny při lovu a ve chvílích zvýšené agrese: „Delfíni vydávají tento pronikavý zvuk v přítomnosti jiných savců svého druhu směrem k téže kořisti. Jedná se o to, vytvořit co nejlepší zvuk na nejdelší dobu. Ten nejméně dominantní z nich se brzy vzdálí, aby se zabránilo konfrontaci,“ doplnil Diaz.

Vědce také překvapilo, jak vysoká je kvalita zaměření směru jednotlivých zvuků, na rozdíl od hlasů lidí. Jeden delfín může poslat zvuk někomu dalšímu, kterého považuje za konkurenta, a ten jasně rozezná, že je zvuk adresován jemu, uvádí ScienceDaily.

Podle článku 'Dolphins Use Diplomacy in Their Communication, Biologists Find' vydaného 9. června 2010 na ScienceDaily.


reklama

 
Dominika Patrovská

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist