https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sciencedaily-ptaci-zpev-varuje-i-zastrasuje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ScienceDaily: Ptačí zpěv varuje i zastrašuje

4.12.2009 13:13 | PRAHA/ROCKVILLE (Ecomonitor)
Zpěvem dokážou ptáci varovat ostatní jedince před nebezpečím. A někteří ptáci dokonce ovládají břichomluvectví nebo zpěv ze strany zobáku, píše server ScienceDaily.
 

Lesňáček zlatohlavý
Lesňáček zlatohlavý (Dendroica coronata).
Foto: Pterzian/Wikimedia Commons


"Mnoho zvířat hlasitě reaguje na blízkou přítomnost dravce, není ale jasné, komu přesně je tento signál vlastně určen", říká Jessica Yorzinski, autorka studie. "Může jít o varování ostatních ptáků před nebezpečím, ale může to být i znamení predátorovi: ‚Viděl jsem tě'."

Yorzinski v prostoru nahrávala zpěv několika ptáků, kterým byly ukazovány vycpané sovy. Většinou směřoval ptačí zpěv do všech směrů, což naznačuje, že měl varovat ostatní ptáky v okolí. Nicméně strnadci zimní, lesňáčci zlatohlaví a hýli mexičtí vykazovali schopnost soustředit svůj zpěv ve směru sovy, takže se zdá, že jimi chtěli upozornit samotného dravce.

Někteří ptáci byli také schopni zvuk šířit do jiného směru, než jakým byli natočeni zobákem. "Jakoby zpívali koutkem zobáků," říká Yorzinski.

Podle článku Birds Call to Warn Friends and Enemies vydaného 3. prosince 2009 na serveru ScienceDaily.
reklama

Zdeňka Vítková
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist