https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sciencedaily-ve-svedsku-sleduji-orly-pomoci-satelitu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ScienceDaily: Ve Švédsku sledují orly pomocí satelitů

17.11.2010 07:30 | WASHINGTON/HODONÍN (Ecomonitor)
K tomu, aby vědci mohli v terénu orly identifikovat, museli vybavit ptáky satelitním vysílačem.
K tomu, aby vědci mohli v terénu orly identifikovat, museli vybavit ptáky satelitním vysílačem.
Unikátní projekt monitorování pohybu orlů skalních byl odstartován švédskou zemědělskou univerzitou. Kromě zjištění, jak tito velcí dravci využívají krajinu, se studie zabývá i tím, jaký vliv na ně mohou mít větrné farmy, píše ScienceDaily.
 

„Doufáme, že se nám podaří zjistit, jaká stanoviště mají orli oblíbené. A jakmile toto budeme znát, můžeme snáz určit místa, kde lze vybudovat větrné elektrárny, které nebudou orlům vadit,“ říká Tim Hipkiss. Větrné elektrárny mohou ptáky omezovat tím, že jednak hrozí riziko srážky ptáka s rotorem, jednak záborem stanoviště.

Kvůli zkušenostem s odchytem volně žijících dravců kontaktovali švédští badatelé i odborníky z USA a Kanady, kteří jim pomáhají s vhodnou metodikou v terénu. „Odchyt dospělých orlů skalních nebyl dosud ve Švédsku realizován, a pravděpodobně ani v celé Evropě,“ říká Hipkiss.

Dravci jsou lapáni do sítí, když se snesou k nastražené mršině. Hipkiss popisuje náročnost odchytu: „Po celou dobu musí kolegové nehnutě čekat ve skrytu poblíž pasti a pak bleskurychle zareagovat, orlové jsou velmi ostražití. I při manipulaci s nimi se musejí mít na pozoru. Dospělá samice váží kolem šesti kilogramů a má velmi ostré spáry i zobák.“ Připevnit vysílačku, která orly nikterak neomezuje v pohybu, pak trvá přibližně půl hodiny. Dosud bylo vysílačkou označeno šest jedinců, cílem projektu je dosažení označení dvaceti dravců – tak aby alespoň pět pocházelo z území, kde se větrné elektrárny plánují.

K tomu, aby vědci mohli v terénu orly identifikovat, museli vybavit ptáky satelitním vysílačem. Díky němu mohou monitorovat pohyb jednotlivců v rámci hnízdiště, ale i přesuny mladých exemplářů do nových teritorií. „Mladí ptáci letí, dokud mohou – často se usadí i desítky kilometrů od hnízda, kde se narodili,“ popisuje výzkumník Tom Hipkiss.

Článek vyšel 27. 10. 2010 pod názvem „Tracking Golden Eagles by Satellite; Impact of Large-Scale Wind Farms Studied“ na serveru ScienceDaily.


reklama

 
Radomír Dohnal
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist