https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/scoop-burnaci-pronasleduji-leto-napric-tichym-oceanem
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Scoop: Buřňáci pronásledují léto napříč Tichým oceánem

12.8.2006 18:20 | PRAHA (EcoMonitor)
Mezinárodní tým vědců z Nového Zélandu, Spojených států a Francie objevil, že buřňáci temní podniknou cestu v délce okolo 64 000 kilometrů každý rok přes Tichý oceán v rámci letů za teplem. Informuje o tom server Scoop Independent News.
 

"Jde o impozantní výpravu pro tak malé ptáky. Je to nejdelší elektronicky zaznamenaná živočišná migrace,“ říká jeden z autorů studie Paul Sagar, mořský ornitolog z Národního vodního a atmosférického institutu.

Populace buřňáků patří k nejpočetnějším mezi mořskými ptáky na světě, ale jejich počet klesá. Sledování a výzkum jejich migrace může pomoci osvětlit problém úbývání těchto ptáků. Vědci předpokládají, že pokles populace buřňáků souvisí s klimatickými změnami a s intenzivním rybařením. Sledování ptáků, kteří tráví 90 procent času na moři není jednoduché, píše Scoop Independent News.

Díky nejnovějším technologiím jsou vědci nyní schopni sledovat i tak malé ptáky jako buřňáky, kteří jsou svými rozměry podobní malým rackům. Pro tuto studii použil tým výzkumníků malá elektronická zařízení reagující na světlo a teplotní změny, pomocí kterých sledoval posledních několik měsíců pohyby ptáků. Sledováno bylo 19 buřňáků z chovných kolonií z ostrovů Codfish a Mana na Novém Zélandě.

Monitorovaní ptáci během 200 dní urazili přibližně 64 000 kilometrů napříč tichým oceánem mezi severní a jižní polokoulí. Někteří z nich urazili vzdálenost až 910 kilometrů za jediný den. Vědci se původně domnívali, že buřňáci migrují přes oceán celé léto, ale studie ukázala, že vždy zůstávají v jedné ze tří oblastí – v okolí Japonska, Aljašky nebo Kalifornie.

„Díky těmto migracím mohou buřňáci temní lovit potravu bohatou na živiny napříč celým Tichým oceánem,“ říká Pau Sagar. „Protože migrují na tak velkém prostoru a jsou na vrcholku potravinového řetězce, jsou buřňáci dobrým ukazatelem klimatických změn a životního prostředí v oceánu.“

Podle článku z 08. 08. 2006 na internetovém serveru Scoop Independent News.


reklama

 
Jan Šatoplet

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist