Scoop: Buřňáci pronásledují léto napříč Tichým oceánem
"Jde o impozantní výpravu pro tak malé ptáky. Je to nejdelší elektronicky zaznamenaná živočišná migrace,“ říká jeden z autorů studie Paul Sagar, mořský ornitolog z Národního vodního a atmosférického institutu.
Populace buřňáků patří k nejpočetnějším mezi mořskými ptáky na světě, ale jejich počet klesá. Sledování a výzkum jejich migrace může pomoci osvětlit problém úbývání těchto ptáků. Vědci předpokládají, že pokles populace buřňáků souvisí s klimatickými změnami a s intenzivním rybařením. Sledování ptáků, kteří tráví 90 procent času na moři není jednoduché, píše Scoop Independent News.
Díky nejnovějším technologiím jsou vědci nyní schopni sledovat i tak malé ptáky jako buřňáky, kteří jsou svými rozměry podobní malým rackům. Pro tuto studii použil tým výzkumníků malá elektronická zařízení reagující na světlo a teplotní změny, pomocí kterých sledoval posledních několik měsíců pohyby ptáků. Sledováno bylo 19 buřňáků z chovných kolonií z ostrovů Codfish a Mana na Novém Zélandě.
Monitorovaní ptáci během 200 dní urazili přibližně 64 000 kilometrů napříč tichým oceánem mezi severní a jižní polokoulí. Někteří z nich urazili vzdálenost až 910 kilometrů za jediný den. Vědci se původně domnívali, že buřňáci migrují přes oceán celé léto, ale studie ukázala, že vždy zůstávají v jedné ze tří oblastí – v okolí Japonska, Aljašky nebo Kalifornie.
„Díky těmto migracím mohou buřňáci temní lovit potravu bohatou na živiny napříč celým Tichým oceánem,“ říká Pau Sagar. „Protože migrují na tak velkém prostoru a jsou na vrcholku potravinového řetězce, jsou buřňáci dobrým ukazatelem klimatických změn a životního prostředí v oceánu.“
Podle článku z 08. 08. 2006 na internetovém serveru Scoop Independent News.
reklama