Süddeutsche Zeitung: Ozonová vrstva Země se pomalu obnovuje
Pravděpodobnou příčinou tohoto zlepšení je odlišné proudění vzduchu, které nárůst koncentrací ozonu usnadňuje. Tato odlišnost může být buď přírodního charakteru, nebo je důsledkem lidské činnosti, která vyvolává celkovou změnu klimatu, píše Süddeutsche Zeitung. Tyto pozitivní zprávy se týkají vrstvy ozonového pláště, která leží pod vrstvou narušovanou fluor-chlorovými uhlovodíky (FCKWs). Vědci ve své studii zohlednili výsledky výzkumů za posledních cca 25 let a své výsledky považují za překvapivé.
Ozonová vrstva Země absorbuje velkou část ultrafialového záření, které může u lidí vyvolávat např. rakovinu kůže. Podle amerického klimatologa Dereka Cunnolda je dnes mezi vědci značně rozšířen názor, že ozonová vrstva se ve svých vyšších vrstvách skutečně zaceluje. „Věříme, že díky tomuto trendu dojde k jejímu opětovnému obnovení,“ dodává Cunnold. K přesnějším prognózám by ale bylo potřeba důkladnějších výzkumů.
Klimatologové předpokládají, že na většině míst by se ozonová díra mohla zacelit do poloviny století, ale nad Antarktidou se bude objevovat pravděpodobně až do roku 2065.
Podle článku Süddeutsche Zeitung ze dne 31.8. 2006
reklama
Online diskuse
Zeptejte se raději odborníků - 10. 9. 2006 - L.MetelkaJedna věc je Antarktida, druhá věc třeba mírné šířky severní polokoule. Pokud jde o Antarktidu, odhady plného obnovení ozonové vrstvy v roce 2050 nebo 2068 - to jsou nesmyslné diskuse. Rozlišení těch projekcí rozhodně není tak velké, aby bylo možné na tohle téma vůbec smysluplně diskutovat. Smysl má jen hrubý odhad - 3.čtvrtina tohoto století.Mírné šířky severní polokoule - tam se skutečně pokles ozonu zřejmě zastavil a pravděpodobně od 2. dekády tohoto století začně regenerace ozonové vrstvy. Podrobnější výsledky byly získány např. v rámci projetu CANDIDOZ (final report viz http://fmiarc.fmi.fi/candidoz/docs/CANDIDOZ_final_report.pdf) |