Sdružení Arnika se představilo novinářům
Sdružení Arnika by se mělo angažovat ve třech hlavních oblastech - v programech "Ochrana přírody", "Veřejnost a životní prostředí" a "Odpady a toxické látky". Podle Petrlíka je momentálně nejdůležitější a nejaktuálnější program "Veřejnost a životní prostředí". Jeho náplní je hned několik kampaní - přešla pod něj část Centra pro podporu občanů Dětí Země pod vedením Martina Skalského a v rámci tohoto programu hodlá Arnika pomáhat obcím a občanům, kteří nesouhlasí s trasou dálnice D3 v úseku Praha - Tábor tak, jak ji navrhuje Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD). Tuto kampaň bude koordinovat Petr Hrdina.
V rámci programu "Veřejnost a životní prostředí" bude Arnika sledovat také projednávání legislativy, upravující právo na informace a účast veřejnosti na rozhodování. V Poslanecké sněmovně se v současné době projednávají dva takové návrhy - zákon o integrované prevenci znečištění a vládní návrh novely zákona na ochranu přírody a krajiny. Kromě toho chce Arnika také "prosazovat urychlenou ratifikaci Aarhuské úmluvy", která upravuje na mezinárodní úrovni právě účast veřejnosti na rozhodování a právo na informace o životním prostředí. "Aarhuská úmluva vstoupí v platnost 30. října v 17 státech Evropy, mezi nimiž bohužel dosud chybí Česká republika," říká mluvčí Arniky Ivona Půlkrábková.
V rámci programu "Odpady a toxické látky" probíhá kampaň "Budoucnost bez jedů", kterou koordinuje Jindřich Petrlík, program "Za náhradu PVC v českém zdravotnictví", jehož koordinátorkou je Lenka Mašková či tvorba "Databáze znečištění ze spaloven a energobloků na internetu", kterou má na starosti Milan Havel.
Třetím pilířem práce Arniky má být program "Ochrana přírody", který bude koordinovat Vlastimil Karlík. Základní náplní programu jsou dvě kampaně - "Ochrana Poodří pro 21. století" a "Záchrana dolního toku řeky Labe".
Ekologické sdružení Arnika bude mít, podle Jindřicha Petrlíka, v nejbližší době tři pobočky - centrální pražskou, děčínskou a moravskoslezskou.
Foto: Jakub Kašpar/EkoList
reklama