Sdružení nesouhlasí s plavbou motorových člunů na přehradách
Nově vznikající vyhláška má nahradit vyhlášku bývalého ministerstva lesního a vodního hospodářství, která plavbu těchto plavidel na českých vodních nádržích zakazovala. Hlavním důvodem původního zákazu byl nárůst motorových člunů na přelomu 70. a 80. let. Sdružení s novelou nesouhlasí právě z důvodu zatížené vodní hladiny přehrady.
Jak ČIA řekla tisková mluvčí MŽP Rita Gabrielová, vodní přehrady Orlík a Slapy jsou významné vodní cesty. Podle jejích slov se v takovém případě zákaz na plavbu rozhodně neuplatní. Za pozitivní jev však lze označit, že plavidlům vyhláška umožní používat jen bezolovnaté benzíny. "Na prvním místě je však bezpečnost, kterou je třeba v místě rekreačních středisek zajistit," řekl mluvčí Gabrielová.
Sdružení upozorňuje na skutečnost, že motorové čluny by ohrožovaly rekreanty i životní prostředí. Od zákazu spalovacích motorů totiž přibylo mnoho plachetnic a surfů. Pustit na takto zatíženou vodní plochu motorové čluny, skútry či hausbóty považuje sdružení za nemožné. Přesto se již od minulého roku na Slapech i jiných vodních nádržích tato plavidla pohybují, neboť se šíří zpráva o uvolnění plavby. Vzhledem k zákazu užívání motorových člunů na jezerech ve všech okolních státech přijíždějí zahraniční turisté s motorovými plavidly do Čech. Maximální vyměřená pokuta je však jen 500 korun, což je podle sdružení "směšná cena".
Již od roku 1998 jedná sdružení o udržení zákazu plavby s MŽP. V poslední době několikrát jednalo i se zástupci odboru plavby a vodních cest MDS. Z oblasti Slapské přehrady bylo zasláno několik petic Petičnímu výboru Senátu a Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR i oběma ministerstvům.
reklama