Šéf Greenpeace ve vazbě kvůli poškození úrody
Melchett (51) byl jedním z 28 lidí držených v Lyng v Norfolku ve východní Anglii. Místní soud ho ponechal ve vyšetřovací vazbě.
Aktivisté byli obviněni z destrukce poloviny úrody geneticky modifikované kukuřice během pondělní ranní razie.
Jedná se již o třetí ze sedmi farem, kde se provádí pokusy s genetickými modifikacemi, která byla poškozena nebo zničena během posledních osmi týdnů, kdy se zvýšilo úsilí aktivistů k ukončení kontroverzních vládních pokusů.
"Britská veřejnost dala jasně najevo, že si nepřeje, aby se tyto plány s pěstováním geneticky modifikovaných organismů na pokusných farmách nadále uskutečňovaly. Je důležité, aby byla úroda sklizena předtím, než vykvete a roznese GM znečištění," řekl Melchett, který je organickým farmářem.
Greenpeace tvrdí, že vláda není v kontaktu se skeptickou veřejností.
"Názor Greenpeace je, že by se mělo něco dělat s hrozbou GM úrody. Odpovědné autority nepodnikají a nemohou učinit žádné další kroky a někdo to dělat musí - a naneštěstí to padlo na Greenpeace, aby bránilo zájmy všech," sdělil pro rádio BBC právník pana Melchtta Mike Schwartz.
Úroda byla součástí vládních pokusů s GM organismy, které vzbudily v Británii velkou opozici. Protesty, ničení úrody a manifestace se staly samozřejmostí poté, co opozice zahájila ofenzívu proti (jak je nazýváno v populárních novinách) "Frankensteinovu jídlu".
Kvůli obavám z prudké reakce konzumentů stáhlo mnoho obchodů produkty obsahující GM přísady ze svých pultů.
Lokální autority v Lyngu urgovali vládu, aby zneškodnila GM kukuřici z obavy, že by mohlo dojít ke kontaminaci úrody na sousedících plochách.
Zastánci takovýchto pokusů tvrdí, že je nezbytné zjistit jak možné nedostatky, tak výhody této začínající vědy.
Labouristická vláda říká, že rozmach protestů může vést k omezení informovanosti o umístění GM pokusných farem. Ale Greenpeace je již předstihlo, když publikovalo detaily o všech těchto místech na své internetové stránce http://www.truefood.org/xfields.
reklama