https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sef-zpracovatelu-kontroly-masa-na-mor-bych-zduvodnit-nedokazal
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Šéf zpracovatelů: Kontroly masa na mor bych zdůvodnit nedokázal

27.9.2018 00:29 (ČTK)
Plošný příkaz ke kontrolám vepřového masa z Polska a Belgie kvůli africkému moru prasat, o kterém uvažuje ministerstvo zemědělství, by byl podle výkonného ředitele Českého svazu zpracovatelů masa Jana Katiny těžko zdůvodnitelný. / Ilustrační foto
Plošný příkaz ke kontrolám vepřového masa z Polska a Belgie kvůli africkému moru prasat, o kterém uvažuje ministerstvo zemědělství, by byl podle výkonného ředitele Českého svazu zpracovatelů masa Jana Katiny těžko zdůvodnitelný. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | lpegasu / Pixabay
Plošný příkaz ke kontrolám vepřového masa z Polska a Belgie kvůli africkému moru prasat, o kterém uvažuje ministerstvo zemědělství, by byl podle výkonného ředitele Českého svazu zpracovatelů masa Jana Katiny těžko zdůvodnitelný. Podle něho Evropská unie totiž obecně volá po regionalizaci, což znamená posuzování rizik v rámci menších území, než jsou celé státy. Situace v Belgii je navíc podle něj podobná jako v ČR, kdy se choroba nedostala do komerčních chovů. Ministerstvo v úterý uvedlo, že plošné kontroly na dovozové maso kvůli riziku choroby zvažuje.
 

"Kdybych byl na židli ministra zemědělství nebo ředitele Státní veterinární správy, tak bych neuměl takové opatření odůvodnit," řekl Katina. Polsko je totiž ohromné území. A podle principu regionalizace by se na něj nemělo dívat jako na stát zasažený morem prasat, ale spíše by se měly sledovat ochranné zóny, které jsou na severovýchodě státu, dodal.

Kontroly masa by mohly navíc znamenat i zdržení dodávek do obchodů. "Každé zdržení dodávky je problematické, protože dodavatel například v pondělí v 10:00 přijede na centrální sklad, maso je zkontrolováno z pohledu kvality a je ihned připravováno pro závoz na obchody. Některé obchody, které jsou blízko skladu, dostávají maso přitom ještě ve večerních hodinách a další obchody pak v ranních hodinách následující den," sdělil mluvčí řetězce Tesco Václav Koukolíček.

Řetězec Globus v úterý sdělil, že problém by neměl, protože bourá maso pouze z českých jatek z Českého Brodu a Bučovic. "Předpokládáme tedy, že zmíněná kontrolní opatření by se nás, potažmo našich zákazníků, nijak nedotkla," uvedla mluvčí Rita Gabrielová.

Ministerstvo zemědělství v úterý uvedlo, že zvažuje povinnost otestovat veškeré dovozové vepřové z evropských zemí, kde se vyskytuje africký mor prasat. Jde hlavně o Polsko a Belgii. Tyto státy byly podle údajů Českého statistického úřadu za uplynulý rok do konce července třetím a čtvrtým největším importérem tohoto masa do Česka. Povinnost by se nevztahovala na tepelně upravené produkty, protože teplo virus zabíjí.

Nemoc se může přenášet skrze divoká prasata nebo například infikované potraviny. Na lidi se nemoc nepřenáší. Pokud se choroba dostane do chovů prasat, musí se vybít.

Belgie podle ministerstva v polovině září potvrdila výskyt nákazy u divočáků v blízkosti francouzských a lucemburských hranic, Maďarsko minulý týden oznámilo nález nakaženého odloveného divočáka 20 kilometrů od hranic se Slovenskem. "Vážná je situace v sousedním Polsku a zejména také v Rumunsku, kde začátkem září počet ohnisek v chovech domácích prasat překročil 800. Koncem srpna se nákaza dostala i do Bulharska," dodal úřad.

Nařízení by podle ústředního ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda mohla platit prakticky od začátku října. "Tento termín není ještě definitivní, je předmětem jednání a mohl by být ještě posunut," sdělil Semerád.

V Česku se africký mor prasat, který není nebezpečný pro člověka, objevil poprvé loni v červnu na okraji Zlína. Ve vysoce rizikové oblasti vytyčené v okolí krajského města dosud veterináři potvrdili africký mor prasat u více než 200 uhynulých, zastřelených nebo odchycených divokých prasat.

Do konce srpna bylo v Evropě nahlášeno 4800 případů nákazy divoce žijících prasat a jedinců žijících v domácích chovech. Představuje to nárůst o 700 případů v porovnání s celým předchozím rokem.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist