https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/senat-chce-po-statu-sedm-miliard-korun-jako-nahradu-skod-po-kurovci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Senát chce pro vlastníky lesů sedm miliard korun jako náhradu škod po kůrovci

16.6.2021 11:26 | PRAHA (ČTK)
Kůrovcem bylo podle senátora napadeno zhruba 81 milionů krychlových metrů dřeva, což je téměř dvojnásobek průměrné těžby, která je v každém roce.
Kůrovcem bylo podle senátora napadeno zhruba 81 milionů krychlových metrů dřeva, což je téměř dvojnásobek průměrné těžby, která je v každém roce.
Ministerstva financí a zemědělství by podle Senátu letos měla zajistit výplatu sedmi miliard korun vlastníkům lesů jako náhradu škod způsobených kůrovcovou kalamitou v loňské roce. Horní komora k tomu vyzvala ministerstva na základě podnětu svého podvýboru pro zemědělství a na základě takzvané Lesnické výzvy.
 

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) podporu Senátu uvítal. Uvedl, že s ministerstvem financí vyjednává a že výplatou by mohlo být počítáno v letošním třetím čtvrtletí. "Máme zahrnutu obnovu lesů i do Národního plánu obnovy, kde počítáme bohužel jen s 8,5 miliardami korun. Původně jsme chtěli daleko více," dodal.

Ministr připomenul, že v předchozích dvou letech bylo na obnovu lesů vyčleněno 9,1 miliard korun. a že se daří obnovovat lesy o rozloze Krkonošského národního parku.

Předseda podvýboru Petr Šilar (KDU-ČSL) označil požadovanou sumu pro letošní rok za minimální a že ministerstvo financí ji v letošním roce do rozpočtu navzdory požadavkům neuvolnilo. "Podle kvalifikovaného odhadu je dopad kůrovcové kalamity na lesní hospodářství v ČR, tedy za rok 2018 až 2020, 98 miliard Kč," uvedl Šilar.

Kůrovcem bylo podle senátora napadeno zhruba 81 milionů krychlových metrů dřeva, což je téměř dvojnásobek průměrné těžby, která je v každém roce. Znovu zalesnit je třeba 110 tisíc hektarů. A na tuto plochu je zapotřebí zhruba 700 milionů kusů sazenic, což přesahuje trojnásobek dosavadní roční produkce sazebního materiálu, dodal Šilar.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist