Senát navrhl zmírnit pravidla přidělování povolenek na emise
Senátorská novela prodlužuje termíny pro investice do modernizace výroby, které jsou podmínkou pro získání povolenek.
|
|
Foto: Victor Ranedo/Ekolist.cz |
Podniky kvůli získání povolenek musejí podle platného zákona předložit plán na investice do modernizace výroby elektřiny do konce března příštího roku a polovinu peněz utratit do konce roku 2011. Senátorský návrh dává výrobcům elektřiny na předložení projektů tři měsíce navíc. Podmínku proinvestování poloviny hodnoty projektu do konce roku 2011 novela ruší. Nově by výrobci museli alespoň jeden projekt zahájit nejpozději v roce 2013 a vše dokončit nejpozději v roce 2019.
Senátor Petr Pakosta (ODS) úspěšně doporučil v novele rozšířit možnosti investování do všech čistých technologií. Návrh zpřesňuje i sankce za nesplnění podmínek. Návrh byl připraven ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí, podotkl předseda výboru pro životní prostředí Ivo Bárek (za ČSSD).
Autoři novely, senátoři Jiří Bis (ČSSD) a Petr Pakosta (ODS) podle Hospodářských novin ustoupili konkurentům elektrárenské společnosti ČEZ, když právě současná úprava byla označována při projednávání ve sněmovně začátkem léta za dárek této firmě v hodnotě 68 miliard korun. Pokud by senátorská úprava byla schválena, prospěch z ní budou mít i teplárny, protože současná novela se týká jen výrobců elektřiny. Podle platné legislativy by tak producenti tepla a chladu museli všechny povolenky kupovat v aukcích, což by se podle nich promítlo do vyšších cen tepla.
Senátor Jan Horník z klubu TOP 09 a Starostové neúspěšně navrhl zamítnutí novely. Podle něj se jedná o změnu takzvaného přílepku. Původní novelu o obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů sněmovna vložila do změny zákona o spotřební dani. Senátorka Soňa Paukrtová má připraven návrh, kterým by kvůli způsobu schválení požádala Ústavní soud o zrušení původní novely.
Senátorská novela je nyní na startu schvalovacího procesu, neboť Senátu může zákony předkládat jen jako celek. Před projednání sněmovnou se má k novele vyjádřit vláda. Schválením návrhu novely listopadová schůze Senátu skončila, senátoři se k příštímu zasedání sejdou patrně až počátkem prosince.
„Senátoři ODS i ČSSD mají docela bizarní pojetí spravedlnosti. Když už v létě dali skoro 70 miliard ČEZ, nemohou přece teplárny ošidit. České rodiny tak ochudí o dalších zhruba 65 miliard,“ reagoval na návrh senátorů Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA.
Hnutí DUHA prosazuje, aby stát peníze investoval do zateplení domácností, což by mělo snížit množství dováženého plynu z Ruska i domácí účty za vytápění. Organizace navrhla, aby stát zřídil Fond energetické nezávislosti, kam by peníze z povolenek za znečišťování ukládal a financoval z nich zateplování. Možnosti zateplování českých domů jsou podle Hnutí Duha asi pětapůlkrát větší, než kolik by dodávalo uhlí z kontroverzního rozšiřování povrchových dolů a bourání dalších obcí na Mostecku.
reklama