https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/senatni-vybory-podporily-vystavbu-dalnic-ve-zlinskem-kraji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Senátní výbory podpořily výstavbu dálnic ve Zlínském kraji

8.8.2018 00:14 | PRAHA (ČTK)
Stát letos plánuje začít s dostavbou stokilometrové dálnice D55 z Olomouce do Břeclavi, z níž je zatím hotovo 17 kilometrů. / Ilustrační foto
Stát letos plánuje začít s dostavbou stokilometrové dálnice D55 z Olomouce do Břeclavi, z níž je zatím hotovo 17 kilometrů. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Senátní výbory podpořily urychlení výstavby dálnic D49 a D55, které by měly zlepšit dopravní situaci ve Zlínském kraji. Senátní výbor pro dopravu včera ale na rozdíl od výboru pro územní rozvoj nepožádal o urychlení proces posouzení dopadů na životní prostředí EIA v v případě dlouho odkládané dálnice D49 z Hulína ke slovenským hranicím. Výbory se záležitostí zabývaly na základě petice, kterou podepsalo na 17.000 lidí. Projednávat ji tak bude také Senát jako celek.
 

Stát letos plánuje začít s dostavbou stokilometrové dálnice D55 z Olomouce do Břeclavi, z níž je zatím hotovo 17 kilometrů. V září mají dělníci začít pracovat na obchvatu Otrokovic. Kompletní dokončení dálnice, o jejíž výstavbě rozhodla vláda v roce 1963, je plánováno na rok 2029. Výbory doporučily, aby ministerstva dopravy a životního prostředí prověřila možnost průchodu dálnice přes chráněnou oblast Natura2000 Bzenecká Doubrava. Podle stanoviska ministerstva životního prostředí z roku 2009 by tu dálnice měla vést tunelem.

Ministerstvo dopravy a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) by podle výborů měla urychlení přípravy stavby D55 v úseku Napajedla - Babice tak, aby mohla být zahájena v roce 2021.

Pražský senátor Ladislav Kos, který byl zvolen s podporou Zelených, zůstal v dopravním výboru osamocen se svým návrhem, aby petice byla pouze vzata na vědomí. Argumentoval mimo jiné tím, že vyslyšení apelu na urychlení výstavby obou dálnic by mohlo zbrzdit jiné dopravní stavby.

Složitější situace je v případě dálnice D49, jejíž stavba byla schválena vládou v roce 1996. Výstavbu brzdí podle ŘSD žaloby ekologických organizací. Ekologům vadí výjimky, které silničáři dostali kvůli chráněným živočichům. Koncem května brněnský krajský soud zamítl žalobu ekologů kvůli křečkovi polnímu, o dalších dvou žalobách kvůli ochraně čmeláků, lelků a dalších živočichů musí ještě rozhodnout.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist