https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/senatori-pozmenili-navrh-zakona-o-ochrane-prirody-a-krajiny-mzp-ani-ochranci-prirody-nesouhlasi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Senátoři pozměnili návrh zákona o ochraně přírody a krajiny, MŽP ani ochránci přírody nesouhlasí

19.1.2017 08:07 | PRAHA (ČTK/Ekolist)
Senát se včera rozhodl povýšit práva obcí v národních parcích a vypustit cíl chránit nerušený vývoj přírody na převážné rozloze národních parků.  Ilustrační snímek jednání senátu.
Senát se včera rozhodl povýšit práva obcí v národních parcích a vypustit cíl chránit nerušený vývoj přírody na převážné rozloze národních parků. Ilustrační snímek jednání senátu.
Foto | V. Groulík / Archiv Kanceláře Senátu
Senát se včera rozhodl povýšit práva obcí v národních parcích a vypustit cíl chránit nerušený vývoj přírody na převážné rozloze národních parků. Uvolnit pravidla prodeje pozemků v zastavěných oblastech parků ale odmítl, stejně jako snahu vymezit časový rámec pro rozšíření bezzásahových zón v parcích. Změny novely nyní bude muset posoudit Sněmovna. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) s většinou senátních úprav nesouhlasí, podle něj mění koncepci předlohy. Krok sněmovny kritizují i někteří poslanci či Hnutí DUHA. Podle ochránců přírody i podle ministra životního prostředí jsou senátní úpravy pro národní parky ničivé.
 

Senát chce nad rámec předlohy v zákoně zdůraznit, že účelem národních parků je také zajištění a podpora udržitelného rozvoje obcí na jeho území. Senátoři také chtějí v zákoně ponechat povinnost dohodnout například stanovení jednotlivých zón parku s obcemi na jeho území, nejen s radou parku. Rozhodující slovo ovšem nechávají ministerstvu životního prostředí.

Navrhovaný zákaz změn vodního režimu v národních parcích by podle Senátu neměl platit pro opatření na zlepšení retenční schopnosti krajiny. Horní komora chce také umožnit na území parku v případě potřeby regulaci počtu jakékoli přemnožené zvěře, což v ústavně-právním výboru horní komory prosadil senátor za ANO Jaroslav Větrovský.

Senátoři z jeho návrhů naopak odmítli pasáž, která by zrušila předkupní právo státu na pozemky v parcích. Senátor Václav Hampl z klubu KDU-ČSL zase neprosadil úplný zákaz chemického posypu v parcích, tedy i na silnicích prvních tříd.

Jeho kolegyně Jitka Seitlová naopak uspěla s ustanovením, které má uzákonit nárok na náhradu za omezení vlastnického práva na pozemcích i během dvouleté lhůty, v níž by se rozhodovalo o vyhlášení příslušného území za zvláště chráněné. Podobně jako ve Sněmovně nezískal dost hlasů její návrh, aby více než polovina území národních parků byla prohlášena do zhruba 30 let za nejpřísněji chráněnou zónu.

Zákon počítá s rozdělením parků do čtyř zón - na bezzásahovou zónu přírodní, zónu přírodě blízkou, zónu soustředěné péče o přírodu a zónu kulturní krajiny, kterou by tvořilo zastavěné území parku. Brabec senátorům řekl, že v případě Národního parku Šumava by se první zóna měla rozšířit ze současných 13 procent na dvojnásobek, další zóny by pak měly zaujímat 24 procent, 40 procent a deset procent území parku.

Vrácení novely s úpravami podpořilo po jejím čtyřhodinovém projednávání 54 ze 72 přítomných senátorů, jednotně proti byli jen zástupci Strany zelených. Pro zamítnutí novely, které doporučovaly výbory pro životní prostředí a zemědělství, nakonec hlasovali jen čtyři ze 70 senátorů.

Hnutí DUHA upozorňuje na některé senátem přijaté změny, které oslabí ochranu přírody. Senát mimo jiné schválil, že:
- významná část lesů národních parků bude převedená do režimu trvalého hospodářského využívání (bod 10. pozměňovacího návrhu senátora Větrovského)
- rozvoj obcí bude mít v národních parcích stejnou prioritu jako ochrana přírody (bod 1. pozměňovacího návrhu senátora Větrovského)
- vypustí dlouhodobý cíl chránit nerušený vývoj přírody na převážné části rozlohy národních parků
- oslabí až znemožní ochranu přírodní zóny s divokou přírodou (body 9, 19, 20 a 22 pozměňovacího návrhu senátora Větrovského) mimo jiné vypuštěním důvodů, které opravňují provádět vyjmenované činnosti v rozporu s režimem přírodní zóny nebo zavedením nevhodné a matoucí terminologie
- umožní budovat pod záminkou zlepšení retence vody umělé vodní nádrže, i když umělá opatření jsou nákladná, málo efektivní a v rozporu s cílem národních parků chránit nerušený vývoj přírody (bod 2. pozměňovacího návrhu senátora Větrovského)
- nedůvodně nařídí správcům parku udržovat asfaltové cesty, a to i ty, které už v oblastech vymezených pro divočinu vůbec nikdo k ničemu nepotřebuje (body 7 a 22. pozměňovacího návrhu senátora Větrovského)
- umožní i v přírodní zóně národních parků lov nejen spárkaté zvěře, ale i všech dalších druhů zvěře (bod 21. pozměňovacího návrhu senátora Větrovského).

„Senátoři odmítli nová pozitivní pravidla pro naše národní parky. Nepřejí si, aby víc než polovina území národních parků patřila svobodnému vývoji přírody, jako je tomu jinde v Evropě a jak si to přeje podle průzkumu většina našich občanů . Naopak schválili zcela destruktivní návrhy, které jsou pro další fungování našich národních parků ničivé," říká Jaromír Bláha, expert na ochranu přírody Hnutí DUHA. Podle něho tak přišla vniveč dva a půl roku trvající práce ministerstva životního prostředí. Bláha doufá, že se poslancům podaří ve finálním hlasování přehlasovat.

Rozhodnutí senátu kritizuje i Robin Böhnisch, poslanec za ČSSD a předseda Výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. "Senát svým schválením návrhů senátora Větrovského otevřel cestu k destrukci českých národních parků. Chtěl bych velmi poděkovat senátorům, kteří se postavili proti tomu. Vzhledem k tomu, že Sněmovna podpořila novelu zákona o ochraně přírody a krajiny větší než ústavní většinou, zůstávám optimistou a věřím, že v opakovaném hlasování se dolní komora opět postaví za ochranu nejcennějších částí naší přírody a jejich zachování pro budoucí generace,“ doufá Robin Böhmisch.

Se svou kritikou se přidal i Jiří Junek, poslanec za KDU-ČSL a člen Výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. „To, co senátoři těsně o dva hlasy schválili, nemá s moderní ochranou přírody národních parků nic společného. Senátní úprava degraduje území našich dnešních čtyř národních parků na něco, co nebudeme moci dále národními parky nazývat. Alespoň ne potud, pokud očekáváme, že v národních parcích budeme především chránit nerušený vývoj přírody. Schválení takového množství zcela nesourodých návrhů by vyvolalo při péči o národní parky naprostý zmatek,“ myslí si Junek.

„Senátoři včera večer odhlasovali rozsáhlé a pro naše národní parky zcela ničivé změny v novele zákona o ochraně přírody a krajiny. Poslanci tak budou v příštích týdnech rozhodovat o tom, zda v České republice budeme mít v budoucnu stávající národní parky se zachovalou přírodou, nebo zda budeme ochranu naší nejcennější přírody deklarovat pouze na oko," komentuje senátní krok ministr životního prostředí Richard Brabec. Senátní pozměňovací návrh například odstraňuje ze zákona všechny dlouhodobé cíle ochrany národních parků. Současně umožňuje turistické a rekreační využití, které není v rozporu s těmito cíli. "Vzhledem k tomu, že by dlouhodobé cíle neexistovaly, bylo by tak prakticky možné jakékoli turistické a rekreační využití národních parků, včetně výstavby golfových hřišť nebo akvaparků, skutečně cokoli," vysvětluje ministr. Senátní pozměňovací návrh také ruší ustanovení zavádějící neměnnost zonace národních parků po dobu 15 let (tzv. moratorium). "Tím jde proti vládnímu záměru, kterým chtělo MŽP garantovat dlouhodobou stabilitu nejenom v odborné péči o národní parky. Vynětí moratoria ale dává prostor pro další možné pokračování mnohaletých sporů a konfliktů na Šumavě," říká dále Brabec.

A nakonec senátní návrh obsahuje i mnoho dalších změn, které degradují národní parky na výrazně nižší úroveň. "Existuje tak jen jediná cesta, jak naše národní parky zachovat v současné podobě a zároveň je více otevřít lidem. A tou je zamítnout celý senátní návrh a znovu odhlasovat novelu zákona ve znění, které odešlo ze Sněmovny a které již jednou poslanci odhlasovali ústavní většinou," říká Richard Brabec.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist