Sesuvy půdy by měly patřit mezi globální hrozby, ročně zabijí tisíce lidí, tvrdí britský vědec
„Spočítali jsme, že mezi lety 2004 a 2010 si sesuvy půdy vyžádaly 32 300 životů,“ říká David Petley z Durham University, jeden z hlavních autorů studie. Dosavadní odhady uváděly číslo mezi třemi až sedmi tisíci lidmi.
Petley přičítá podhodnocené odhady tomu, že se dosud braly v úvahu jen větší sesuvy půdy, které například zabily deset a více lidí. Mnoho sesuvů, které zabily malý počet lidí, zůstalo nepovšimnuto.
„Sesuvy půdy by se měly chápat jako jedno z hlavních globálních ohrožení,“ myslí si David Petley. K přesnějšímu odhadu došli vědci na základě vládních statistik, zpráv humanitárních organizací a věděckých prací. Do výpočtu nezahrnuli sesuvy půdy způsobené zemětřesením. Podle vědců Durham University bude i jejich závěr proti skutečnosti stále ještě podhodnocený.
Tragické sesuvy půdy se nejčastěji stávají za kombinace tří faktorů, příkrého svahu, silných dešťů a vysoké hustoty obyvatelstva. Hlavní příčinou sesuvů půdy jsou monzunové deště, půda se může dát do pohybu ale i kvůli cyklónům nebo hurikánům.
Mezi regiony, kde se sesuvy půdy vyskytují často, patří například oblast Himálaje, Indie, Pákistán, Bhútán, Nepál a Bangladéš, Čína a Střední a Jižní Amerika. Sesuvy půdy ale nejsou záležitostí jen vzdálených krajin.
V bývalém Československu došlo k velkému sesuvu půdy na přelomu let 1960 a 1961 u slovenského města Handlová. Po vydatných deštích se podmáčený svah dal do pohybu. Naštěstí do pomalého. Největší rychlost byla zaznamenána mezi 22. prosince 1960 a 20. lednem 1961, a to 6,3 metrů. Sesuv se zcela zastavil až v létě roku 1961. Zničeno bylo na 150 domů a mnoho dalších bylo poškozeno. Díky pomalému průběhu sesuvu nedošlo ke ztrátám na životech. (Fotoarchiv České geologické služby)
K mohutnému sesuvu půdy došlo v roce 2010 i v Česku, nedaleko chaty Gírová v Beskydech. Sesuv půdy měl délku tří kilometrů a šířku půl kilometru. Nikdo nebyl zraněn.
Jeden z nejtragičtějších sesuvů půdy moderní doby se stal v roce 1999 ve státe Vargas, který je součástí Venezuely. Silné deště a bouře tu způsobily masivní sesuvy půdy, které si podle odhadů vyžádaly na třicet tisíc lidských životů a následný kolaps malého státu.
reklama