https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sever-ciny-i-peking-zahalil-oranzovy-prach-a-pisek-z-pouste-gobi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sever Číny i Peking zahalil oranžový prach a písek z pouště Gobi

15.3.2021 11:25 | PEKING (ČTK)
Písečné bouře jsou v březnu a v dubnu v Pekingu poměrně časté, a to kvůli blízkosti rozlehlé poušti Gobi, jež se rozkládá přes sever země a Mongolsko. Svůj podíl na tom má i odlesňování a eroze napříč severní Čínou.
Písečné bouře jsou v březnu a v dubnu v Pekingu poměrně časté, a to kvůli blízkosti rozlehlé poušti Gobi, jež se rozkládá přes sever země a Mongolsko. Svůj podíl na tom má i odlesňování a eroze napříč severní Čínou.
Foto | makzhou / Flickr
Sever Číny včetně metropole Pekingu dnes zasáhla písečná bouře, která je podle meteorologů nejhorší za poslední desetiletí. Kvůli písku, který z pouště Gobi přivál silný vítr, byly zrušeny stovky letů, informovala agentura Reuters. Očekává se, že se písečná bouře posune jižně k deltě řeky Jang-c’-ťiang a pomine během středy až čtvrtka, uvedlo čínské ministerstvo životního prostředí.
 

Podle meteorologů písek a prach zasáhne 12 provincií a regionů od Sin-ťiangu v severozápadním cípu Číny po nejvýchodnější provincii Chej-lung-ťiang.

"Je to nejintenzivnější písečná bouře v naší zemi za posledních deset let, která navíc pokryje nejširší oblast," napsal na své webové stránky čínský národní meteorologický úřad.

Dvě mezinárodní pekingská letiště k poledni místního času (05:00 SEČ) zrušila kolem pětiny letů, písek také v hlavním městě zkomplikoval pozemní dopravu, píše agentura AP.

Písečné bouře jsou v březnu a v dubnu v Pekingu poměrně časté, a to kvůli blízkosti rozlehlé poušti Gobi, jež se rozkládá přes sever země a Mongolsko. Svůj podíl na tom má i odlesňování a eroze napříč severní Čínou, podotýká Reuters. Čínská vláda utratila miliardy dolarů na projekty, které mají zastavit rozšiřování pouští, mimo jiné vysazováním stromů či ochranou zbývajícího rostlinstva na okraji pouštních oblastí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist