https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sever-ciny-vcetne-pekingu-postihla-pisecna-boure
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sever Číny, včetně Pekingu, postihla písečná bouře

4.5.2017 10:00 (ČTK)
Jak uvedla agentura AFP, bouře snížila viditelnost na vzdálenost jednoho kilometru. Podle internetových stránek pekingského letiště bylo kvůli špatné viditelnosti zrušeno nejméně 48 letů, z toho šest mezinárodních, které měly směřovat do jiných asijských zemí a do Ruska. / ilustrační foto
Jak uvedla agentura AFP, bouře snížila viditelnost na vzdálenost jednoho kilometru. Podle internetových stránek pekingského letiště bylo kvůli špatné viditelnosti zrušeno nejméně 48 letů, z toho šest mezinárodních, které měly směřovat do jiných asijských zemí a do Ruska. / ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Sever Číny, včetně metropole Pekingu, zasáhla dnes písečná bouře. Snížila viditelnost a znovu zhoršila kvalitu ovzduší, což přimělo úřady k varování, aby děti a starší lidé zůstali ve svých domovech. Informovala o tom agentura Reuters. Podle agentury AFP bylo kvůli špatné viditelnosti v hlavním městě zrušeno padesát letů.
 

Jaro je v severní Číně obdobím prašných bouří, které způsobuje vítr, jenž zvedá částečky písku a prachu z rozsáhlé pouště Gobi a odnáší je do hustě osídlené oblasti dále na jih.

List Lidový deník uvedl, že nejhůře postihne písečná bouře odlehlou oblast kolem hranice Číny s Mongolskem. Peking a další lokality na severovýchodě Číny budou ale podle deníku dopady bouře pociťovat minimálně 24 hodin.

Oficiální údaje vlády v Pekingu dnes ráno na některých místech metropole ukázaly koncentraci miniaturních škodlivých prachových částic ve vzduchu 630 mikrogramů na metr krychlový. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom považuje za bezpečnou maximální hustotu PM 2,5 (prachové částice menší než 2,5 mikrometru) 25 mikrogramů na metr krychlový během jednoho dne.

Státní televize vyzvala starší občany a děti, aby dnes zůstali doma a vyhnuli se tak dopadům bouře.

Jak uvedla agentura AFP, bouře snížila viditelnost na vzdálenost jednoho kilometru. Podle internetových stránek pekingského letiště bylo kvůli špatné viditelnosti zrušeno nejméně 48 letů, z toho šest mezinárodních, které měly směřovat do jiných asijských zemí a do Ruska.

Písečná bouře svědčí o ekologických problémech, s nimiž se Čína potýká a které se přidávají k vleklým potížím se smogem způsobovaným především exhalacemi škodlivých plynů z továren, tepelných elektráren a automobilů.

Čínská vláda utratila miliardy dolarů na projekty, které mají zastavit rozšiřování pouští, mimo jiné vysazováním stromů či ochranou zbývajícího rostlinstva na okraji pouštních oblastí.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist