https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/seznam-zpravy-sebestyan-konci-v-cele-statniho-zemedelskeho-intervencniho-fondu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Šebestyán končí v čele Státního zemědělského intervenčního fondu

24.8.2022 00:29 | PRAHA (ČTK)
Foto | JiriMatejicek / Wikimedia Commons
Ve funkci ředitele Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) skončí ke 31. srpnu Martin Šebestyán. Odchází po vzájemné dohodě s ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL). Uvedl to server Seznam Zprávy. Šebestyán čelil kritice, že při vyplácení zemědělských dotací stranil holdingu Agrofert, který bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) vložil do svěřenských fondů.
 

Šebestyán byl ve funkci od roku 2013. Mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý serveru Seznam Zprávy sdělil, že na pozici bude vypsáno výběrové řízení. "Ano, odcházím po vzájemné dohodě. Dohodli jsem se na tom s panem ministrem Zdeňkem Nekulou," řekl Šebestyán Deníku N.

Seznam Zprávy upozornily, že o konci Šebestyána se mluvilo od nástupu vlády Petra Fialy (ODS). Nekula dříve tvrdil, že v něj má důvěru. "Já ho vnímám jako profesionála, který postupuje transparentně," řekl v lednu serveru ministr. Podle Seznam Zpráv ale na odchod Šebestyána tlačila zejména vládní ODS.

Přes SZIF se vyplácejí zemědělské dotace. Ty se týkají i Agrofertu, který Babiš vlastnil do února 2017, kdy kvůli zákonu o střetu zájmů své akcie vložil do svěřenských fondů. Podle státní Evidence skutečných majitelů je reálným vlastníkem holdingu, stále ho ovládá také podle auditu Evropské komise (EK).

EK na základě výsledků auditu ČR uložila sankci ve výši 3,27 milionů eur, což je podle aktuálního kurzu zhruba 78,8 milionu korun. Součástí je sankce za Babišův střet zájmů ve výši 30 606 eur (zhruba 754 000 Kč). Částka se týká dotace pro společnost Schrom Farms z holdingu Agrofert, která byla vyplacena před začátkem auditu. SZIF kvůli auditnímu šetření EK pozastavil od 2. srpna 2018 administraci projektů z holdingu.

Fond už dříve uvedl, že zákon o střetu zájmů říká, že "je zakázáno poskytnout dotaci podle právního předpisu upravujícího rozpočtová pravidla" a obsahuje jasný výčet poskytovatelů dotací, kteří se zákonem musí řídit. Fond mezi nimi ale není, jeho činnost se řídí vlastním zákonem a dlouhodobě zastává názor, že zákon o střetu zájmů se na dotace, které SZIF poskytuje, nevztahuje.

Minulý týden pak SZIF na svých stránkách napsal, že žádosti o investiční dotace pro firmy z holdingu Agrofert od 29. listopadu loňského roku zpracovává podle standardních postupů. Na Babiše jako řadového poslance se již nevztahují příslušná omezení vyplývající ze zákona o střetu zájmů a není ani jinou osobou podílející se na plnění rozpočtu podle evropského nařízení.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist