https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/seznam-zpravy-zalobce-podruhe-podal-obzalobu-kvuli-pozaru-v-c.svycarsku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Seznam Zprávy: Žalobce podruhé podal obžalobu kvůli požáru v Českém Švýcarsku

11.3.2024 15:01 (ČTK)
Požár v Národním parku České Švýcarsko v červenci 2022.
Požár v Národním parku České Švýcarsko v červenci 2022.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Případ největšího požáru v ČR, který v létě 2022 vypukl v národním parku České Švýcarsko, míří znovu k soudu. Státní zástupce, který musel na žádost soudu upřesnit informace o způsobené škodě, podruhé podal obžalobu ke krajskému soudu v Ústí nad Labem. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Za obecné ohrožení a poškození cizí věci hrozí bývalému dobrovolnému strážci až 15 let vězení. Obviněný je od loňského května ve vazbě.
 

Dozorující státní zástupce poprvé podal obžalobu loni na podzim. Soud ji žalobci vrátil s požadavkem na upřesnění výše škody, kterou vyšetřovatelé vyčíslili na 350 milionů korun. Podle vyšetřovatelů zapálil muž loni v dubnu na Děčínsku i rozhlednu nebo posedy.

"Vyšetřování ve věci bylo po doplnění již skončeno a na obviněného byla ke krajskému soudu podána obžaloba," potvrdila Seznam Zprávám náměstkyně ústecké krajské státní zástupkyně Kateřina Doušová. Podle serveru žalobce doplnil nová odborná vyjádření a nové informace o škodách na domech, které při požáru shořely.

Podle dřívějšího vyjádření Doušové pro iDNES trestnou činnost doznával obviněný částečně, motiv mužova jednání není jasný. Před minulým vazebním zasedáním obviněný řekl, že trvá na tom, že národní park nezapálil.

Požár vypukl v roce 2022 v noci na 24. července. Zasáhl plochu o velikosti přes 1000 hektarů. Likvidace požáru byla velmi náročná. Vystřídalo se u něj 6000 hasičů a 400 kusů techniky. S ohněm bojovali profesionální i dobrovolní hasiči z celé republiky, velké množství techniky včetně vrtulníků s vaky s vodou a letadel, a to i ze zahraničí. U hašení pomáhali i policisté, vojáci, záchranáři, samosprávy a řada dobrovolníků. Zhruba šest desítek hasičů utrpělo zranění, někteří skončili i v nemocnici. Museli se evakuovat obyvatelé několika obcí, v osadě Mezná shořely tři domy a další plameny poničily.

Příčinou rychlého a zpočátku nezvladatelného šíření požáru byly mimořádně příznivé klimatické podmínky, hlavně vysoká rychlost větru, velké sucho a také vysoká teplota vzduchu v prvních třech dnech požáru. Sucho panovalo na území parku nepřetržitě od května 2018 a v srpnu 2022 bylo v oblasti Českého Švýcarska nejintenzivnější za posledních 60 let.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist