https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/silnice-i-13-u-bileho-kostela-dostane-za-35-mil.nove-oploceni-a-most-pro-zver
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Silnice I/13 u Bílého Kostela dostane za 35 milionů nové oplocení a most pro zvěř

14.4.2022 00:57 | BÍLÝ KOSTEL NAD NISOU (ČTK)
Nové oplocení a speciální most pro zvěř ochrání v budoucnu řidiče na frekventované silnici I/13 u Bílého Kostela nad Nisou na Liberecku. Z pohledu kolizí se zvěří patří k nejrizikovějším úsekům v Libereckém kraji. Projekt, který počítá s oplocením úseku dlouhého více než tři kilometry, přijde bez DPH na bezmála 35 milionů korun. Dodavatelem stavby je Eurovia CS, staveniště převezme ve čtvrtek, uvedl na twitteru generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic ČR Radek Mátl.

 

Motoristé musí na silnici počítat v příštích měsících s omezením, v místě stavby přemostění bude vozovka zúžená a v každém směru bude průjezdný jeden pruh. Stavební práce by měly podle Mátla skončit v prosinci. Nejde o jediné omezení, které motoristy na rušném tahu z Liberce na Děčín čeká, doprava je omezená také v nedalekých Rynolticích, kde se pracuje na průtahu obcí. Stavět by se mělo také na navazující silnici I/9 od Svoru na Nový Bor na Českolipsku, kde ŘSD připravuje rozšíření silnice. I tam se počítá s výstavbou mostů pro zvěř a oplocením.

Oplocení bude na I/13 po celé délce silnice od přemostění nad Bílým Kostelem až po most Na Rozkoši. "Jsem rád, že se podaří postavit ten nadchod pro zvěř, a ty srážky, můžu říct skoro každodenní, se eliminují," řekl ke stavbě starosta Bílého Kostela Jiří Formánek (Starostové pro Liberecký kraj), který je zároveň předsedou místního mysliveckého spolku. Na úseku, který vede lesem, se podle něj nejčastěji auta střetávají se srnčí zvěří, koncem února se tam ale osobní vůz srazil s jelenem - osmerákem. Škoda Rapid byla na odpis, nikdo z lidí v autě nezemřel, ale jelen nepřežil, dodal.

Střetů se zvěří na silnicích v Libereckém kraji v posledních letech výrazně přibývá, podle údajů z Českého statistického úřadu (ČSÚ) loni takových nehod policie řešila přes 1060, zhruba o 130 víc než o rok dříve. Zvěř tak byla loni příčinou každé čtvrté nehody v kraji, ne všechny přitom účastníci policii hlásí. Nejrizikovějším úsekem s nejvyšším počtem srážek je podle krajské analýzy dopravy právě úsek I/13 u Bílého Kostela, časté jsou tyto nehody i na silnici I/9 od Svoru na Nový Bor nebo od České Lípy směrem na Zahrádky a také na I/38 od Jestřebí na Doksy a Mladou Boleslav.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist