https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/singapur-bojuje-s-olejovou-skvrnou-nektere-plaze-jsou-zavrene
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Singapur bojuje s olejovou skvrnou, některé pláže jsou zavřené

17.6.2024 19:33 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Singapur se potýká s olejovou skvrnou, která po srážce dvou lodí znečistila jižní pobřeží země. Nehoda se stala v pátek, kdy bagrovací člun s nizozemskou vlajkou narazil do singapurské palivové lodě kotvící nedaleko od břehů městského státu. Informoval o tom zpravodajský server BBC News, podle nějž byly některé singapurské pláže uzavřeny.
 

Ze singapurského plavidla podle BBC uniklo asi 400 tun nízkosirného topného oleje (LSFO), z nějž se značné množství vyplavilo na břeh. "Kolize vedla k proražení jedné z nádrží s nízkosirným topným olejem a její obsah vytekl do moře," uvedly singapurské úřady pro námořní záležitosti a úřady pro záležitosti životního prostředí ve společném prohlášení.

Podle úřadů bylo příčinou nehody selhání motoru bagrovacího člunu, v důsledku čehož byl člun unášen k singapurskému plavidlu a následně do něj narazil.

Návštěvníci některých plážových klubů na populárním turistickém ostrově Sentosa sdělili, že voda je tři dny po nehodě stále temná a problémem je i přetrvávající zápach. Koupání a další aktivity spojené s mořem jsou na Sentose nyní zakázané a několik singapurských pláží bylo uzavřeno. Existují také obavy o mořské živočichy poté, co byli spatřeni mořští šneci a další živočichové pokrytí černým olejem.

Singapurské úřady nicméně uvedly, že zásadní škody zatím nebyly hlášeny. "Žádné zásadní dopady na mořskou biodiverzitu nebyly pozorovány, i když jsme zaznamenali olej na kořenech mangrovových rostlin," řekla místnímu tisku Karenne Tunová ze správy singapurských národních parků.

K čištění pobřeží se dobrovolně přihlásilo asi 1500 lidí, oznámila singapurská vláda. Většinu prací ale provádějí najatí dělníci. Singapurská vláda rovněž nařídila nasazení absorpčních bariér v délce 1,5 kilometru v blízkosti pláží a rozprašování chemických dispergačních činidel, která mají skvrnu rozbít.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist