Skandál s dioxiny se rozrůstá
Hlavní belgické supermarkety již ve čtvrtek stáhly z prodeje kuřecí a vaječné produkty včetně čerstvých těstovin, majonéz a koláčů. Poté se zjistilo, že problém se týká také vepřového a hovězího masa a možná i mléka. Důvěra veřejnosti v zdravotní nezávadnost potravin, již tak otřesená nedávnými obavami z "nemoci šílených krav a obsahu hormonů v hovězím mase, prasečí horečky a antibiotik ve vepřovém mase, utrpěla další velkou ránu. Belgie připustila, že kontaminované krmivo bylo prodáno většímu počtu chovatelů, než se původně myslelo a bylo dokonce exportováno. Poslední plán Evropské Unie, jenž má být definitivně schválen v pátek, hovoří vedle více než 400 drůbežáren o 500 prasečích farmách a 70 hovězích farmách, na které by měla být provedena kontrola možné kontaminace dioxiny.
Všechny potraviny z masa a vajec pocházející z farem, které používaly kontaminovaného krmiva, počínaje 15. lednem letošního roku, musí být nalezeny, staženy z prodeje a zlikvidovány. Činitelé Evropské Unie nevylučují, že mohou být kontaminovány i mlékárenské produkty. Belgičtí vývozci budou muset vytvořit certifikát garantující nezávadnost jejich produktů.
Manažeři firmy "Verkest fats and oils" byli obviněni z nesprávného označování svých výrobků a z účetních podvodů. Soudí se, že tato firma zásobovala výrobce krmných směsí pro zvířata kontaminovanými produkty, ačkoliv stále probíhá vyšetřování, jak k této dioxinové kontaminaci došlo.
Současný komisař pro otázky zemědělství EU Franz Fischler varoval ve středu Belgii, že by proti ní mohly být podniknuty právní kroky pro pozdní informování Evropské komise o potenciálním nebezpečí. Laboratorní výsledky prokázaly přítomnost dioxinů v kuřatech již 26. dubna. Belgie tuto skutečnost oznámila Evropské komisi až o měsíc později.
Bruce Ross, analytik zabývající se otázkou potravin u Ross Gordon Consultants, varoval, že podobné skandály vyvolávají u spotřebitelů nedůvěru k tvrzením vlád a vědců. Pokud budou takovéto skandály nadále pokračovat, zesílí to rovněž odpor konzumentů proti geneticky upravovaným organismům, dodal Ross.
Debata o geneticky upravovaných plodinách je v Evropě mnohem ohnivější než v USA, kde souhlas veřejného mínění je mnohem vyšší. Mnoho prodejců potravin v Evropě reagovalo na potřeby konzumentů zákazem geneticky modifikovaných přísad v potravinách, které prodávají.
Nedávná studie EU našla důkaz, že jeden ze šesti používaných hormonů používaných v severoamerickém dobytkářském průmyslu způsobuje rakovinu. Minulý měsíc zmrazila Evropská komise schvalovací proces o geneticky modifikované kukuřici, vyrobené americkou firmou. Stalo se tak poté, co se ukázalo, že jiný druh geneticky upravené kukuřice může zabíjet motýly.
reklama