https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sklenik-fata-morgana-nabizi-vystavu-orchideji-i-krokodyla-z-pet-lahvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Skleník Fata Morgana nabízí výstavu orchidejí i krokodýla z PET lahví

18.3.2010 16:40 | PRAHA (Ekolist.cz)
Pátý ročník Výstavy orchidejí, která patří k nejnavštěvovanějším událostem v Botanické zahradě Praha, končí v neděli 21. března. Shlédnout 150 orchidejí ve skleníku Fata Morgana mohou zájemci společně s výstavou PET Tropicana – plastikami květin a zvířat z PET lahví začleněných do prostředí tropů.
 

Orchidej
Na 150 druhů orchidejí je ve skleníku rozmístěno ve zvláštních nádobách, vitrínách nebo přímo ve stálých kompozicích.
Foto: Phillip Weigell/Wikimedia Commons

„Snažíme se zaujmout návštěvníky nejen odborným výkladem, ale také novou knihou o orchidejích od Jiřího Rilla, kterou jistě ocení zapálení pěstitelé těchto krásných rostlin,” řekl ředitel Botanické zahrady hlavního města Praha Oldřich Vacek. Stejně jako vloni jsou na výstavě připraveni odborníci, kteří návštěvníkům poradí, jak správně pěstovat orchideje v pokojových podmínkách. V sobotu a neděli, v každou celou hodinu v rozmezí od 10 do 16 hodin, se mohou zájemci seznámit se světem orchidejí v doprovodu odborníků z botanické zahrady. Je i možnost si orchideje ze zvláštní nabídky zakoupit, společně s vhodnými substráty a hnojivy.

PET lahvová zvířátka

Současně s orchidejemi probíhá ve skleníku až do 2. května výstava PET Tropicana. Výtvarnice Veronika Richterová vytvořila z PET lahví rozličná zvířata a rostliny, například hejno kaloňů, dikobrazy, pásovce, motýly, chameleona a dalších více než padesát exponátů. Maskotem je statný krokodýl, jehož svalnaté tělo je utvořeno přibližně ze 170 PET lahví.

„Materiál na výrobu jsem shromažďovala dlouholetým pilným a systematickým vybíráním žlutých kontejnerů na separovaný odpad. Třídění odpadu považuji za běžný civilizační návyk,“ uvedla Veronika Richterová. „PET lahve jsou již pár let materiál, který používám ke své sochařské práci. Pro botanickou zahradu jsem záměrně vybrala jen plastiky fauny a flóry.“ Setkat se osobně s autorkou výstavy můžete v sobotu 10. dubna od 14 hodin ve Fata Morganě.

Botanická zahrada v Praze zahájila na jaře roku 2009 populárně-naučný projekt „Kořeny osobností v botanické zahradě“. Cílem je propojit jména významných českých osobností se jmény vzácných rostlin a stromů, a získat tak větší zájem veřejnosti o rostlinnou říši. Výsadbou vzácných nebo ohrožených druhů rostlin významnými osobnostmi vzniká „Stezka osobností“, jejíž součástí by v průběhu pěti let mělo být 150 stromů a rostlin. V tuto chvíli Stezku osobností zdobí již 21 jmen. Svou rostlinu zde zasadili například Václav Havel, Karel Gott, Pavel Bém, Chantal Poullain, Lucie Bílá nebo Pavel Šporcl. Výstavu orchidejí zahájila zasazením několika rostlin herečka Jiřina Jirásková a hraběnka Mathilda Nostitzová.

Návštěvní hodiny skleníku Fata Morgana jsou od úterý do neděle vždy od 9 do 17 hodin v březnu, v dubnu do 18 hodin a v květnu do 19 hodin.


reklama

 
Dominika Patrovská
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist