https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sko-energo-bude-budovat-sit-dobijecich-stanic
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ško-Energo bude budovat síť dobíjecích stanic

26.2.2018 06:00 | M. BOLESLAV (ČTK)
Elektromobilita je úplně nová záležitost ve strategii Ško-Energo. Přišla s rozvojem elektromobility ve Škoda Auto. Škoda chce podle Žďánského nechat v následujících letech přímo v areálu svých závodů v Mladé Boleslavi a Kvasinách vybudovat tisíce dobíjecích stanic. První elektrifikovaný sériový model značky Škoda na trh vstoupí již v roce 2019. / Ilustrační foto
Elektromobilita je úplně nová záležitost ve strategii Ško-Energo. Přišla s rozvojem elektromobility ve Škoda Auto. Škoda chce podle Žďánského nechat v následujících letech přímo v areálu svých závodů v Mladé Boleslavi a Kvasinách vybudovat tisíce dobíjecích stanic. První elektrifikovaný sériový model značky Škoda na trh vstoupí již v roce 2019. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Energetická společnost Ško-Energo, kterou částečně vlastní Škoda Auto, chce vybudovat síť dobíjecích stanic pro elektromobily. Až tisíce stanic by mělo být postaveno v závodech Škody Auto kvůli předpokládané výrobě elektrovozů. Další stanice postaví společnost již letos na pozemcích Mladé Boleslavi, další ve spolupráci s dealery aut značky Škoda. V pátek to řekl prokurista společnosti Ško-Energo Miroslav Žďánský.
 

"Elektromobilita je úplně nová záležitost ve strategii Ško-Energo. Přišla s rozvojem elektromobility ve Škoda Auto. My jsme byli pověřeni Škodovkou, abychom vybudovali infrastrukturu pro elektromobilitu, a snažíme se vyhledávat další obchodní příležitosti," řekl Žďánský.

Škoda chce podle Žďánského nechat v následujících letech přímo v areálu svých závodů v Mladé Boleslavi a Kvasinách vybudovat tisíce dobíjecích stanic. Investorem bude automobilka, náklady se budou pohybovat ve stamilionech. "Firma chce být připravena na chvíli, kdy začne ve svých závodech vyrábět elektromobily," řekl Žďánský.

První elektrifikovaný sériový model značky Škoda na trh vstoupí již v roce 2019. Půjde o Škodu Superb s plug-in hybridním pohonem, který bude sjíždět z linky v závodě v Kvasinách. Vozy s čistě elektrickým pohonem chce firma v Mladé Boleslavi vyrábět od roku 2020.

Kromě závodů Škody hodlá Ško-Energo stavět stanice i jinde. "Společně s městem (Mladou Boleslaví) jsme vytipovali 30 míst na dobíjecí stanice. Město má výhodu, že pro to může využít dotace. My budeme v roce 2018 instalovat prvních pět nabíjecích stanic jako pilotní projekt, jedna rychlonabíjecí bude například u budovy radnice," řekl Žďánský.

Loni firma rozjela první projekt na vybudování dobíjecích stanic, a to v areálu servisního centra v Kosmonosech. "Bavíme se o desítkách dobíjecích stanic, aby elektrovozy, které budou v servisu, měly nabíjecí prostory," dodal Žďánský. Do budoucna firma vybuduje dobíjecí stanice na parkovištích pro zaměstnance. Třicet procent z nich by tak mělo mít možnost dobíjení.

Otázkou budoucnosti jsou také dobíjecí stanice v domácnostech. "Nabíjení doma bude pravděpodobně nejlevnější a nejefektivnější zdroj, protože půjde nabíjet třeba ze solárních panelů, které budou doma instalované. Ještě bude věc, kdo se této příležitosti chopí," řekl Žďánský.

Ško-Energo je přes 20 let dodavatelem veškerých energií pro společnost Škoda Auto. Hlavním úkolem tohoto podniku se sídlem v Mladé Boleslavi je zásobování všech tří výrobních závodů v Mladé Boleslavi, Kvasinách a Vrchlabí elektrickým proudem, vodou, teplem, zemním plynem a stlačeným vzduchem. Kromě toho zásobuje teplem obyvatele, provozy a instituce Mladé Boleslavi. Škoda Auto vlastní v této společnosti 44,5 procenta.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Jaroslav Beneš
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist