Škody budou menší, než jsme předpokládali, komentoval Bursík Klausův projev v OSN
"Já myslím, že on to tak chce, protože to je jeho způsob provokace a s tím asi nikdo z nás nedokáže nic udělat,“ řekl Bursík na improvizované tiskové konferenci včera odpoledne. | |
Foto: Hugo Charvát/Ekolist |
Prezident Václav Klaus přednesl svůj projev na setkání OSN, které by mělo hledat cesty, jak dále postupovat ve snaze o zmírnění klimatických změn po roce 2012, kdy skončí platnost současné dohody z Kjóta. Na konferenci jsou zástupci více než sto padesáti zemí světa, včetně osmdesáti prezidentů nebo předsedů vlád. „Jsem přesvědčen o tom, že změny klimatu a to, jak se jim postavíme, ukáže, jací jsme, jaká je tato doba a také jaké dědictví zanecháme budoucím generacím,“ řekl na úvod setkání generální tajemník OSN Pan Ki-mun.
Prezident Václav Klaus ve svém projevu řekl, že o problému klimatických změn se stále hovoří pouze jednostranně a to z hlediska jeho zastánců. Podle Klause by však měli větší prostor dostat i klimatičtí skeptikové, kterým by měli politici dát prostor k debatě. „OSN by měla zorganizovat dva paralelní mezivládní panely o klimatických změnách a publikovat dvě konkurenční zprávy,“ navrhl například ve svém projevu Václav Klaus. Podle něj současné tvrzení o hrozbách změn klimatu vychází „výlučně z velmi spekulativních prognóz“ a ve věci samotné existence klimatických změn mezi vědci neexistuje shoda.
„Jako zodpovědný politik, jako ekonom, jako autor knihy o ekonomice klimatických změn, s vědomím všech dostupných dat a argumentů, patřím k těm, kteří došli k závěru, že je riziko velmi malé, že náklady, jak se mu vyhnout, jsou neúnosně vysoké,“ odmítl český prezident bezprostřední politické kroky k odvrácení změn klimatu. Podle něj také vyspělé země nemají právo zatěžovat země chudé požadavky na ochranu klimatu.
Většina řečníků na konferenci OSN naopak deklarovala potřebu výraznějších kroků na ochranu klimatu, včetně francouzského prezidenta Nicolase Sarkózyho nebo kalifornského guvernéra Arnolda Schwarzeneggera. Moderní ekologické technologie a ekonomický růst bez růstu emisí skleníkových plynů podpořil i polský prezident Lech Kaczyński.
„Že Česká republika je na konferenci osamocená, je trochu smutné a mě jako ministra životního prostředí to netěší,“ komentoval Martin Bursík projev Václava Klause. „Pan prezident byl informován o pozici české vlády a Evropské unie, ale rozhodl se v New Yorku vystoupit s odlišným názorem. Já myslím, že on to tak chce, protože to je jeho způsob provokace a s tím asi nikdo z nás nedokáže nic udělat,“ řekl Bursík na improvizované tiskové konferenci včera odpoledne.
Podle něj rozpor mezi oficiální pozicí ČR a prezidentem, který v projevu prezentoval osobní názor, rozhodně nepřidal na vážnosti české politiky. Ministr Bursík připomněl, že povede českou delegaci na konferenci OSN o klimatu v prosinci na indonéském ostrově Bali, kde se bude jednat o mezinárodních dohodách, které nahradí současnou dohodu z Kjóta. Česká republika bude také na jaře 2009 předsedat Evropské unii, kde bude mít na starosti koordinaci politiky v oblasti ochrany klimatu celé sedmadvacítky. „Někteří naši partneři si zcela legitimně mohou říct, že když si to Češi nedokáží dát dohromady doma, jak potom mohou koordinovat evropskou politiku,“ dodal Bursík.
Text Klausova projevu naleznete ve zprávě Projev Václava Klause na konferenci OSN o změnách klimatu.
reklama