https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/skola-v-hornim-jiretine-si-bude-vyrabet-elektrinu-sama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Škola v Horním Jiřetíně si bude vyrábět elektřinu sama

24.4.2018 02:19 | HORNÍ JIŘETÍN (ČTK)
Horní Jiřetín na Mostecku se rozhodl omezit závislost na hnědém uhlí a více využívat obnovitelné zdroje energie. Jako první vyměnil kotle v základní škole, na její střechu nainstaloval solární panely, bude si tak vyrábět elektřinu vlastními silami. / Ilustrační foto
Horní Jiřetín na Mostecku se rozhodl omezit závislost na hnědém uhlí a více využívat obnovitelné zdroje energie. Jako první vyměnil kotle v základní škole, na její střechu nainstaloval solární panely, bude si tak vyrábět elektřinu vlastními silami. / Ilustrační foto
Horní Jiřetín na Mostecku se rozhodl omezit závislost na hnědém uhlí a více využívat obnovitelné zdroje energie. Jako první vyměnil kotle v základní škole, na její střechu nainstaloval solární panely, bude si tak vyrábět elektřinu vlastními silami. Na investici se poskládali dárci. Na projektu spolupracovala obec s organizací Greenpeace. Jiřetín je symbolem boje proti prolomení limitů těžby na Mostecku.
 

Žáky v jiřetínské škole včera zdravil při příchodu vzkaz "Vítejte v budoucnosti". Na střeše jsou solární panely a kotel na uhlí nahradilo tepelné čerpadlo. Projekt nazvaný Výzva pro Jiřetín spustila organizace Greenpeace loni v květnu a v létě se vybralo přes 300.000 korun, které směřovaly na nákup a instalaci fotovoltaických panelů na střechu školy.

V první části projektu se peníze vybíraly pomocí tzv. dárcovských výzev. "Peníze tak pomáhali vybrat různí vyzyvatelé, kteří lákali dárce na sliby jako, že přestanou kouřit, že budou chodit bosi či že splní nějaký náročný sportovní výkon. Učitelský sbor z jiřetínské školy se například vzdal dárků na konci roku a místo nich poprosil rodiče o příspěvek," uvedl mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek. Zapojil se i starosta Vladimír Buřt a ředitel Greenpeace ČR David Murphy, oba vybrali přes 10.000 korun.

Na přání návštěvníků webu www.vyzvaprojiretin.cz později organizace přidala i možnost darovat finance napřímo klasickým způsobem. Na cílovou částku 300.000 korun přispělo 920 dárců, minimální limit o 17.000 korun překročili.

Škola díky projektu získala fotovoltaický systém o instalovaném výkonu deset kilowatthodin. "Projekt je součástí širšího plánu na snížení závislosti Horního Jiřetína na uhlí," uvedl Jan Freidinger z Greenpeace. "Solární panely nám nejen ušetří náklady , ale žáci navíc poznají fungování obnovitelných zdrojů přímo ve škole. V budoucnosti bychom rádi vylepšili vzhled střechy, která je hodně znečištěná od kouře. Chceme také vyčistit a zrenovovat sklepní prostory, kde byl umístěn starý kotel na uhlí a uhelný sklad," uvedla ředitelka školy Klára Křivánková.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Radka Fialová
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist