https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/skupina-photon-s-ceskymi-koreny-postavila-v-peru-deset-upraven-pitne-vody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Skupina Photon s českými kořeny postavila v Peru deset úpraven pitné vody

9.11.2020 13:17 | PRAHA (ČTK)
V rámci projektu byla například darována malá úpravna vody univerzitě Universidad Nacional Jorge Basadre Grohmann v Tacně. Ilustrační foto
V rámci projektu byla například darována malá úpravna vody univerzitě Universidad Nacional Jorge Basadre Grohmann v Tacně. Ilustrační foto
Photon Water Technology, která je dceřinou společností solární skupiny s českými kořeny Photon Energy, postavila v Peru deset úpraven pitné vody. Vznikly v malých obcích a komunitách v regionech Tacna a Cusco v letech 2018 až 2020, tamním obyvatelům zajistí dlouhodobě spolehlivou dodávku zdravotně nezávadné vody. ČTK to sdělil mluvčí Photon Energy Martin Kyslý.
 

Celková cena tříletého projektu byla podle něj 9,6 milionu korun (357 000 eur), z toho 4,8 milionu korun (178 500 eur) pokryla dotace České rozvojové agentury. Kyslý podotkl, že projekt se podařilo završit i přes nepříznivou situaci vyvolanou celosvětovou pandemií covid-19. Letošní podpora České rozvojové agentury podle něj činila 663 000 korun, z celkového ročního rozpočtu 1,3 milionu korun. Zbytek financovala Photon Water Technology z vlastních zdrojů.

"Obchodní aktivity v Peru včetně dodávek malých úpraven vody by nebyly možné bez podpory další společnosti z naší skupiny Photon Energy Perú S.A.C. založené v listopadu 2018. To se znovu potvrdilo v letošním roce, kdy byla většina světových ekonomik zasažena pandemií koronaviru," řekl dnes ředitel Photon Water Technology Petr Kvapil.

Kyslý uvedl, že v říjnu letošního roku byla v rámci projektu darována malá úpravna vody univerzitě Universidad Nacional Jorge Basadre Grohmann v Tacně. Zařízení bude využito jak ve výzkumných projektech, tak k výrobě upravené vody pro zaměstnance a studenty univerzity, sdělil.

"S univerzitou, která se čistírenskými technologiemi aktivně zabývá v rámci řešení projektů vědy a výzkumu, jsme první kontakty navázali v roce 2019, kdy její zástupci vyjádřili zájem o spolupráci, a to nejen na dodávkách úpravárenských technologií ke konkrétním řešeným projektům, ale i v rámci přenosu našeho know-how," uvedl Kvapil.

Kyslý doplnil, že zkušenosti a dosažené výsledky z projektu umožní Photon Water nabídnout řešení v dalších oblastech Peru a ostatních latinskoamerických zemích, kde vzhledem k vulkanické činnosti či negativním dopadům těžby nerostů značná část obyvatelstva konzumuje vodu silně kontaminovanou nebezpečnými solemi, borem a kovy, jako jsou arsen, olovo a rtuť. "Nízká kvalita pitné vody představuje naléhavý problém pro celý tento region," dodal.

Česká rozvojová agentura je státní organizace, která působí pod ministerstvem zahraničních věcí. Jejím hlavním cílem je snížení chudoby, zlepšení kvality života a podpora udržitelného rozvoje ve světě. Hospodaří s ročním rozpočtem téměř 500 milionů korun a realizuje rozvojové projekty ve 12 partnerských zemích.

Photon Energy byla založena v roce 2008 v Praze, současné sídlo má v Amsterdamu. Photon Water Technology je dceřinou společností skupiny zaměřující se na vývoj a poskytování systémů čištění, sanace a úpravy vody pro celosvětovou realizaci.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist