https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/slavicin-ma-svuj-vlastni-caj-vyrobeny-je-z-mistnich-bylinek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Slavičín má svůj vlastní čaj, vyrobený je z místních bylinek

7.6.2020 10:01 | SLAVIČÍN (ČTK)
Čaj Svavičaj je uklidňující, dominuje v něm chuť meduňky a dobromyslu. Ilustrační obrázek
Čaj Svavičaj je uklidňující, dominuje v něm chuť meduňky a dobromyslu. Ilustrační obrázek
Foto | Carol VanHook / Flickr.com
Vlastní bylinkový čaj má město Slavičín na Zlínsku. Důležité je, že je vyroben z bylin, které rostou v okolí, řekl starosta Tomáš Chmela (nez.). Čaj nazvaný Slavičaj byl o víkendu pokřtěn v rámci Heřmánkového odpoledne.
 

"Žijeme v čisté bělokarpatské přírodě, jejíž výdobytky jsme chtěli využít," uvedl starosta. Město při výrobě čaje spolupracovalo s bylinnou farmou Květomluva z nedalekých Vlachovic, jejíž majitel Radek Fryzelka složení směsi vymyslel i ji namíchal.

"Vybíral jsem pro Slavičín zvolené byliny nejen tím, že jsou zde typické, že zde hojně rostou, ale i svým zaměřením. Slavičín má krásné jméno a hlavně vizi ve jménu - ´slavný čin´. Proto jsem chtěl, aby čaj představoval onen slavný čin, lidi inspiroval a pomáhal jim k dobromyslnosti a k dobrým slavičínským činům," uvedl Fryzelka.

Čaj je uklidňující, dominuje v něm chuť meduňky a dobromyslu. "Bylinky jako vždy používáme výhradně z našich ekologicky certifikovaných, krásných podhorských polí z Vlachovic. Pěstujeme je vyloženě ručně a co nejpečlivěji," uvedl Fryzelka. Pro město vznikl nejen čaj Slavičaj, ale také Slavičínské léto s mátou, smrkovými výhonky i listy maliníku, ostružiníku a jahodníku.

V první vlně bylo podle starosty vyrobeno asi 20 kilogramů čaje, další se bude vyrábět. Lidé si jej mohou koupit v městském infocentru i na dalších místech. Město přibližně s 6500 obyvateli využije čaj také ke své propagaci. Podle Chmely není vyloučené, že v budoucnu vznikne další druh čaje.


reklama

 
Jana Kuncová
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist