https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/slovaci-neprojevili-velky-zajem-o-dotovane-elektromobily
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Slováci neprojevili velký zájem o dotované elektromobily

12.6.2018 07:19 | BRATISLAVA (ČTK)
Slovenské ministerstvo hospodářství a ZAP vyčlenily v roce 2016 na podporu rozšíření elektromobilů na Slovensku 5,22 milionu eur (135 milionů korun). Tento balík peněz, který stačí na dotace pro více než tisícovku vozidel, možná nebude vyčerpán ani v prodlouženém termínu do konce června. / ilustrační foto
Slovenské ministerstvo hospodářství a ZAP vyčlenily v roce 2016 na podporu rozšíření elektromobilů na Slovensku 5,22 milionu eur (135 milionů korun). Tento balík peněz, který stačí na dotace pro více než tisícovku vozidel, možná nebude vyčerpán ani v prodlouženém termínu do konce června. / ilustrační foto
Dotace na elektromobily a hybridní vozy na Slovensku velký zájem o koupi zmiňovaných typů vozidel nevyvolaly a necelé tři týdny před skončením projektu zůstala část podpory nevyčerpána. Vyplývá to z údajů slovenského svazu automobilového průmyslu (ZAP), který projekt dotací spravuje.
 

Slovenské ministerstvo hospodářství a ZAP vyčlenily v roce 2016 na podporu rozšíření elektromobilů na Slovensku 5,22 milionu eur (135 milionů korun). Tento balík peněz, který stačí na dotace pro více než tisícovku vozidel, možná nebude vyčerpán ani v prodlouženém termínu do konce června.

Zájemci o dotace dosud přihlásili do dotačního programu 769 vozidel, tedy necelé tři čtvrtiny předpokládaného počtu. Ukončení projektu bylo původně naplánováno na konec loňského roku, země ho ale prodloužila o dalších šest měsíců.

Zájem o elektromobily a hybridní vozy na Slovensku se oproti minulosti sice zvýšil, nadále ale tvoří jen zlomek celkového počtu prodaných automobilů. Elektromobily jsou výrazně dražší než srovnatelné vozy s konvenčním pohonem.

Státní příspěvek na nový automobil pouze s elektrickým pohonem činí na Slovensku 5000 eur (129.000 korun), u plug-in hybridů to je 3000 eur (77.400 Kč). Dotaci nedostanou žadatelé najednou, ale v průběhu zhruba dvou let od registrace vozu.

Slovensko je největším výrobcem automobilů v přepočtu na obyvatele. Elektromobily v zemi vyrábí továrna německé automobilky Volkswagen, a to model malého městského vozidla Volkswagen e-up!. Elektrická auta bude podle dřívějších informací montovat ve své slovenské továrně také francouzská automobilka PSA.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Adrian Bobok
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Setkání s přírodou

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist