https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/slovaci-zvysili-recyklaci-odpadu-cile-zatim-nesplnili
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Slováci zvýšili recyklaci odpadů, cíle zatím nesplnili

2.7.2019 00:10 | BRATISLAVA (ČTK)
Slovensko loni snížilo podíl komunálního odpadu, který skončil na skládkách, a naopak zvýšilo míru jeho recyklace. / Ilustrační foto
Slovensko loni snížilo podíl komunálního odpadu, který skončil na skládkách, a naopak zvýšilo míru jeho recyklace. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Slovensko loni snížilo podíl komunálního odpadu, který skončil na skládkách, a naopak zvýšilo míru jeho recyklace. Země v této oblasti ale ještě nedosáhla stanovených cílů. Vyplývá to z údajů, které včera zveřejnilo slovenské ministerstvo životního prostředí.
 

Zatímco v roce 2017 Slovensko recyklovalo asi 29 procent komunálních odpadů, loni tento podíl vystoupil na 36 procent. Do konce příštího roku hodlá Slovensko recyklovat až polovinu komunálního odpadu.

"Za poslední tři roky intenzivně nastavujeme odpadovou politiku tak, aby se na Slovensku vyplatilo třídit a recyklovat," uvedl ministr životního prostředí László Sólymos.

Slovensko v uplynulých letech kromě jiného nařídilo samosprávám povinnosti také u bioodpadu a zpoplatnilo plastové nákupní tašky. Změny v odpadovém hospodářství podle ministerstva přispěly k tomu, že loni skončilo na skládkách 55 procent komunálních odpadů, zatímco v roce 2015 tento podíl přesáhl dvě třetiny. V Česku ještě předloni míra skládkování dosáhla 45 procent.

Zlepšení ukazatelů v odpadovém hospodářství na Slovensku očekává ministerstvo životního prostředí v letošním roce. S cílem podpořit třídění odpadu totiž země začala výrazněji zvyšovat poplatky za uložení odpadu na skládkách. Vláda zase předložila do sněmovny návrh, aby Slovensko v roce 2022 zavedlo zálohování plastových lahví a plechovek s nápoji.

Slovensko podle dřívějších údajů zvýšilo v uplynulých letech produkci odpadů. V EU ale patřilo k zemím s nejnižší produkcí komunálního odpadu, ještě méně odpadu v přepočtu na obyvatele než Slovensko vykázaly Česká republika, Polsko a Rumunsko.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Adrian Bobok
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist