https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/slovenska-prokuratura-zrusila-obvineni-vuci-aktivistum-greenpeace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Slovenská prokuratura zrušila obvinění vůči aktivistům Greenpeace

18.12.2018 00:22 | BRATISLAVA (ČTK)
Slovenská prokuratura zrušila obvinění z trestného činu poškozování a ohrožování provozu obecně prospěšného zařízení vůči 12 aktivistům ekologické organizace Greenpeace. / Ilustrační foto
Slovenská prokuratura zrušila obvinění z trestného činu poškozování a ohrožování provozu obecně prospěšného zařízení vůči 12 aktivistům ekologické organizace Greenpeace. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Will Rose / Greenpeace
Slovenská prokuratura zrušila obvinění z trestného činu poškozování a ohrožování provozu obecně prospěšného zařízení vůči 12 aktivistům ekologické organizace Greenpeace, kteří v listopadu na protest proti těžbě uhlí vylezli na těžební věž dolu Nováky na středním Slovensku. Vyšetřování případu ale bude pokračovat a zaměří se na to, zda protestem nedošlo k obecnému ohrožení. Dnes o tom informovala ředitelka slovenské pobočky Greenpeace Ivana Kohutková. Mezi obviněnými byli i dva Češi.
 

Aktivisté na věži zmiňovaného dolu vyvěsili transparent a upozornili na znečištění přírody a ohrožení zdraví lidí. Policie po protestu zadržela 15 osob a tucet z nich následně obvinila, soud je pak poslal do vazby. Následně slovenská generální prokuratura nařídila propustit aktivisty z vazby, podle dřívějšího vyjádření šéfa prokuratury Jaromíra Čižnára důvody k vazbě neexistovaly již při podání příslušného návrhu soudu. Čižnár začátkem prosince také uvedl, že vhodně nebyl kvalifikován ani samotný trestný čin, ze kterého byli ekologové obviněni.

Podle Greenpeace policie po zrušení obvinění bude muset případ znovu vyšetřovat a následně vyhodnotit, zda obviní ekology z trestného činu obecného ohrožení.

"Věříme, že podobně jako v momentu, když byli všichni neprávem drženi ve vazbě, i tu prokuratura nakonec dospěje k závěru, že šlo maximálně o spáchání přestupku," uvedla Kohutková.

Provozovatelem dolu v Novákách je společnost Hornonitrianske bane Prievidza (HBP). Firma tvrdila, že ekologové ohrozili více než 340 horníků, kteří v době protestu byli v podzemí. HBP dostává dotace na těžbu uhlí, které dodává do jedné z tepelných elektráren. Slovenská vláda minulý týden rozhodla, že poskytování dotací, jež platí odběratelé elektrické energie v cenách elektřiny, skončí nejpozději v závěru roku 2023.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Adrian Bobok
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist