https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/slovenska-vlada-podporila-vyraznejsi-zdrazeni-skladkovneho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Slovenská vláda podpořila výraznější zdražení skládkovného

23.8.2018 00:10 | BRATISLAVA (ČTK)
Slovenská vláda včera schválila návrh zákona, který předpokládá v průběhu tří let výraznější zvyšování poplatků za uložení odpadu na skládkách. / Ilustrační foto
Slovenská vláda včera schválila návrh zákona, který předpokládá v průběhu tří let výraznější zvyšování poplatků za uložení odpadu na skládkách. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Slovenská vláda včera schválila návrh zákona, který předpokládá v průběhu tří let výraznější zvyšování poplatků za uložení odpadu na skládkách. Opatřením chce tamní ministerstvo životního prostředí podpořit třídění odpadu, při kterém Slovensko zaostává za EU.
 

Například nejnižší sazba poplatku za uložení komunálního odpadu na skládkách by se měla z nynějších necelých pěti eur (129 Kč) za tunu začít zvyšovat od příštího roku a v roce 2021 dosáhnout 11 eur (283 Kč) za tunu, tedy více než dvojnásobek současné sazby. Sazba poplatku bude záviset na míře vytřídění odpadu. Předloha počítá ze zdražením skládkovného nevytříděného komunálního odpadu postupně na 33 eur za tunu (850 Kč).

"Cílem nového zákona není vybírat co nejvíce peněz na poplatcích za skládkování, ani obce trestat. Cílem je motivovat obce, aby více třídily. Současné poplatky za skládkování patří k nejnižším v celé EU, kvůli čemuž se ze Slovenska stala skládková velmoc," uvedl slovenský ministr životního prostředí László Sólymos.

Podle údajů Eurostatu z roku 2016 se Slovensko řadí v EU mezi státy s nejnižším podílem recyklovaného či kompostovaného komunálního odpadu. Až dvě třetiny tohoto druhu odpadu končí na skládkách nebo ve spalovnách, zatímco v EU to je pouze kolem 28 procent. Pro naplnění recyklačních cílů EU musí Slovensko podle ministerstva životního prostředí snížit do roku 2035 míru skládkování pod hranici 25 procent a zároveň zvýšit recyklaci odpadu.

Analytici slovenského ministerstva životního prostředí ve dřívější analýze uvedli, že například v České republice po zhruba trojnásobném zvýšení poplatků za uložení odpadu na skládkách klesla míra skládkování na 56 procent v roce 2014 ze 68 procent v roce 2004.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Adrian Bobok
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist