https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/slovensko-chce-zakazat-jednorazove-plastove-vyrobky-od-2021
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Slovensko chce zakázat jednorázové plastové výrobky od 2021

5.4.2019 10:51 | BRATISLAVA (ČTK)
Slovensko plánuje zakázat používání vybraných plastových výrobků na jedno použití nejméně o půl roku dříve, než předpokládá připravovaná směrnice EU.  Ilustrační snímek.
Slovensko plánuje zakázat používání vybraných plastových výrobků na jedno použití nejméně o půl roku dříve, než předpokládá připravovaná směrnice EU. Ilustrační snímek.
Licence | Volné dílo (public domain)
Slovensko plánuje zakázat používání vybraných plastových výrobků na jedno použití nejméně o půl roku dříve, než předpokládá připravovaná směrnice EU. Novinářům to dnes řekl slovenský ministr životního prostředí László Sólymos. Země se podle něj chce stát lídrem v boji proti plastům v regionu střední Evropy.
 

Bratislava připravuje zákaz devíti druhů plastových výrobků, jako jsou například jednorázová brčka, nádobí či tyčinky do uší, již od začátku roku 2021. Chystaná unijní směrnice počítá podle Sólymose se zmíněným omezením od léta 2021.

"V boji proti odpadům se Slovensko již musí vymanit z pozice věčného dobíhání evropských zemí. Dvojnásobně to platí o plastech," řekl Sólymos. Dodal, že ročně se na Slovensku spotřebuje přibližně 14.000 tun neobalových plastových výrobků a značnou část z toho tvoří právě produkty na jedno použití.

Slovenský ministr životního prostředí dále řekl, že zmíněné jednorázové plastové výrobky lze nahradit zbožím z jiného materiálu, který se v přírodě nerozkládá desítky či stovky let. Podle Sólymose jednorázové plastové produkty, jež budou zakázány, se na Slovensku nevyrábějí.

S plánem zakázat jednorázové plastové výrobky přišla loni v květnu Evropská komise. Cílem je omezit objem plastového odpadu, který se hromadí v oceánech. Opatření minulý týden podpořil Evropský parlament.

Slovenské ministerstvo životního prostředí prosazuje také zavedení systému zálohování plastových lahví, který ve střední Evropě zatím nespustila žádná země.

Slovensko podle dřívější analýzy v posledních letech zvyšuje produkci odpadů, předloni ale klesla míra jejich recyklace a v odpadovém hospodářství země zatím neplní stanovené cíle.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Adrian Bobok
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist