https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/slovensko-chce-zvysit-podil-zelene-energie-musi-ale-investovat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Slovensko chce zvýšit podíl zelené energie, musí ale investovat

12.12.2019 00:11 | BRATISLAVA (ČTK)
Slovensko plánuje do roku 2030 zvýšit podíl energie vyrobené z obnovitelných zdrojů na 19,2 z nynějších 12,5 procenta. / Ilustrační foto
Slovensko plánuje do roku 2030 zvýšit podíl energie vyrobené z obnovitelných zdrojů na 19,2 z nynějších 12,5 procenta. / Ilustrační foto
Slovensko plánuje do roku 2030 zvýšit podíl energie vyrobené z obnovitelných zdrojů na 19,2 z nynějších 12,5 procenta. K dosažení tohoto cíle bude ale země muset investovat 4,3 miliardy eur (zhruba 110 miliard Kč). Novinářům to včera řekl ministr hospodářství Peter Žiga.
 

Závazek ohledně posílení takzvané zelené energie Bratislava předloží Evropské unii v rámci svého energeticko-klimatického plánu. Loni Slovensko původně zvažovalo, že podíl energie vyrobené z obnovitelných zdrojů zvýší jenom na 18 procent, Evropská komise (EK) navrhovala 24 procent.

Celoevropský cíl do roku 2030 je v uvedené oblasti stanoven na 32 procent, Česko navrhuje příspěvek na úrovni 22 procent.

"Ve srovnání s jinými zeměmi Evropské unie jsme na tom velmi dobře. Osmdesát procent elektrické energie na Slovensku se vyrábí na takzvaných uhlíkově neutrálních technologiích - jaderné elektrárny, voda a obnovitelné zdroje. Jen deset procent (elektřiny) se vyrábí z uhlí," uvedl Žiga. Dodal, že investice do zelené energie ovlivňují i konečné ceny elektřiny pro spotřebitele.

Pokud by Slovensko chtělo výrazněji zvýšit podíl energie vyrobené z obnovitelných zdrojů, muselo by podle Žigy v určitém momentě vypínat atomové elektrárny. Na Slovensku, kde se dokončují další dva rozestavěné jaderné bloky v elektrárně Mochovce, mají jaderné bloky na výrobě elektřiny hlavní podíl.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Adrian Bobok
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist