https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/slovensko-od-leta-2021-zakaze-nektere-jednorazove-plastove-zbozi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Slovensko od léta 2021 zakáže některé jednorázové plastové zboží

28.11.2019 00:22 | BRATISLAVA (ČTK)
Slovensko od léta roku 2021 zakáže uvádět na trh vybrané jednorázové plastové výrobky na jedno použití. / Ilustrační foto
Slovensko od léta roku 2021 zakáže uvádět na trh vybrané jednorázové plastové výrobky na jedno použití. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Dennis / Pixabay
Slovensko od léta roku 2021 zakáže uvádět na trh vybrané jednorázové plastové výrobky na jedno použití. V rámci schválení širších změn zákona o odpadech o tom včera rozhodli slovenští poslanci.
 

Až zákon podepíše prezidentka, budou od 3. července 2021 na Slovensku zakázány například jednorázové plastové tácky, příbory, brčka, tyčinky do uší a také nádoby na potraviny a nápojové obaly vyrobené z expandovaného polystyrénu. Doprodej zásob zmíněných výrobků bude povolen do konce roku 2021.

Změnou zákona parlament také zvýhodnil firmy, které používají ekologičtější a recyklovatelné obaly, a rovněž omezil skládkování zejména bioodpadu.

"Naše legislativní změna má jednoznačný cíl, a to motivovat lidi ke třídění odpadu, výrobce k produkci recyklovatelných výrobků a samosprávu k zavádění efektivního sběru komunálních odpadů. Je to cesta, kterou podpořili poslanci parlamentu s cílem udělat Slovensko zelenější a čistší," uvedl v reakci ministr životního prostředí László Sólymos.

S plánem zakázat jednorázové plastové výrobky přišla loni v květnu Evropská komise. členské země EU příslušnou směrnici potvrdily letos v květnu.

Letos v září slovenská sněmovna schválila zákon, na jehož základě Slovensko zavede od roku 2022 zálohování plastových lahví a plechovek s nápoji.

Slovensko podle dřívější analýzy v posledních letech zvyšuje produkci odpadů, předloni ale klesla míra jejich recyklace. V odpadovém hospodářství země prozatím neplnila stanovené cíle.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Adrian Bobok
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist