https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/slovensko-vyrazneji-zdrazi-skladkovne-chce-tak-podporit-trideni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Slovensko výrazněji zdraží skládkovné, chce tak podpořit třídění

19.10.2018 00:12 | BRATISLAVA (ČTK)
Sazby poplatků za uložení odpadu na skládkách na Slovensku v průběhu tří let výrazněji stoupnou. / Ilustrační foto
Sazby poplatků za uložení odpadu na skládkách na Slovensku v průběhu tří let výrazněji stoupnou. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Sazby poplatků za uložení odpadu na skládkách na Slovensku v průběhu tří let výrazněji stoupnou. Předpokládá to návrh zákona, který ve středu schválil slovenský parlament. Zdražením chtějí slovenské úřady podpořit třídění odpadu, ve kterém země zaostává za EU.
 

Nejnižší sazba poplatku za uložení komunálního odpadu na skládkách se z nynějších necelých pěti eur (129 Kč) za tunu začne zvyšovat od příštího roku a v roce 2021 dosáhne 11 eur (283 Kč) za tunu, tedy více než dvojnásobek současné sazby. Výše poplatku bude záviset na míře vytřídění odpadu. U nevytříděného komunálního odpadu polatek podle předlohy postupně vzroste na 33 eur za tunu (850 Kč). Dosavadní poplatky za uložení odpadu na Slovensku patří k nejnižším v celé EU.

"Účelem zvýšení poplatků není vybírat od občanů více peněz, ale finančně znevýhodnit skládkování odpadů, které je poslední v hierarchii odpadového hospodářství," uvedl po schválení zákona slovenský ministr životního prostředí László Sólymos.

Slovensko se podle dřívějších údajů Eurostatu řadí v EU mezi státy s nejnižším podílem recyklovaného či kompostovaného komunálního odpadu. Až dvě třetiny tohoto druhu odpadu končí na skládkách nebo ve spalovnách, zatímco v EU to je pouze kolem 28 procent. Pro naplnění recyklačních cílů EU musí Slovensko snížit do roku 2035 míru skládkování pod hranici 25 procent a zároveň zvýšit recyklaci odpadu.

Analytici slovenského ministerstva životního prostředí ve dřívější analýze uvedli, že například v České republice po zhruba trojnásobném zvýšení poplatků za uložení odpadu na skládkách klesla míra skládkování na 56 procent v roce 2014 ze 68 procent v roce 2004.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Adrian Bobok
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist