https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/slovensko-zavede-od-roku-2022-zalohovani-pet-lahvi-a-plechovek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Slovensko zavede od roku 2022 zálohování PET lahví a plechovek

12.9.2019 00:13 | BRATISLAVA (ČTK)
Slovensko zavede od roku 2022 zálohování plastových lahví a plechovek s nápoji. / Ilustrační foto
Slovensko zavede od roku 2022 zálohování plastových lahví a plechovek s nápoji. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Slovensko zavede od roku 2022 zálohování plastových lahví a plechovek s nápoji. Velkou většinou hlasů o tom včera rozhodl parlament. Podle slovenského ministerstva životního prostředí spustí Slovensko systém zálohování jako první země ve střední Evropě. Opatřením chce zvýšit podíl recyklovaných nápojových obalů.
 

"Je to velký krok po zelenější a čistější Slovensko," uvedl v reakci na hlasování parlamentu ministr životního prostředí László Sólymos.

Podrobnosti o zálohování stanoví vyhláška ministerstva životního prostředí. Návrh počítá s tím, že zálohovány budou plechovky a plastové lahve na nápoje s objemem od 0,1 do tří litrů. Vratná záloha by činila 12 centů (3,10 Kč) za PET láhev a deset (2,80 Kč) za plechovku. Nápojové obaly budou označeny zvláštním kódem. Na Slovensku už léta funguje zálohování části skleněných lahví.

Podnikatelé budou mít více než dva roky na to, aby se na nový systém připravili. Zapojení do něj nebude povinné například pro obchody s prodejní plochou menší než 300 metrů čtverečních. Zavedení zálohování nápojových obalů minulý týden podpořily největší obchodní řetězce na Slovensku.

Vstupní náklady na spuštění projektu zálohování nápojových obalů včetně nákupu techniky ministerstvo dříve odhadlo na 80 milionů eur (přes dvě miliardy Kč).

Na slovenský trh se ročně dostane miliarda PET lahví, z tohoto množství podle ministerstva životního prostředí skončí dvě pětiny na skládkách. Po zavedení vratných záloh úřad očekává zvýšení míry jejich recyklace na zhruba 95 procent. Systém zálohování nápojových obalů dříve zavedlo deset evropských zemí.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Adrian Bobok
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist