https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/slovinci-v-referendu-odmitli-kontroverzni-vodni-zakon
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Slovinci v referendu odmítli kontroverzní vodní zákon umožňující privatizaci a zastavění pozemků na březích

12.7.2021 10:08 | LUBLAŇ (ČTK)
Proti novele se vyslovilo na 86 procent voličů.
Proti novele se vyslovilo na 86 procent voličů.
Foto | Davy Sims / Flickr
Slovinci v referendu výraznou většinou odmítli novelu zákona o vodách. Norma by umožnila mimo jiné privatizaci pozemků na březích moře, řek a jezer, a usnadnila by tak novou zástavbu těchto míst. Plebiscit, první po čtyřech letech, vyvolaly ekologické nevládní organizace, když pro něj získaly více než 50 000 podpisů.
 

Proti novele se vyslovilo na 86 procent voličů, uvedla státní volební komise po sečtení 94 procent hlasů. Zákon v parlamentu v březnu prosadila vládní většina pravicového premiéra Janeze Janši. Investoři a bohatí lidé by si díky jeho ustanovením mohli koupit a využívat pobřežní pozemky, které jsou dosud považovány za společný majetek všech. V důsledku referenda nový zákon pozbývá platnost.

Všelidového hlasování se zúčastnilo 44,5 procenta oprávněných voličů, což je výrazně více, než se čekalo. "Ukázalo se, že ve Slovinsku žijí solidární a tolerantní lidé, kteří se zasazují o všeobecné blaho a přírodu," řekla jedna z iniciátorek referenda Nika Kovačová.

Pozorovatelé podle agentury DPA hodnotí výsledek referenda jako políček vládě stále autoritativněji vystupujícího premiéra Janši. Ten podle kritiků opakovaně napadá kritická média a nezávislou justici této alpské země, která nyní předsedá Radě EU.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist