SMH: Snížení spotřeby masa přinese méně oteplování
Prasnice a selátka. | |
Foto: Archiv Ekolistu |
V článku publikovaném v lékařském časopise The Lancet varuje mezinárodní vědecký tým pod vedením Tonyho McMichaela z Australské národní univerzity, že stoupající celosvětová spotřeba masa zvyšuje také objem vypouštěných emisí skleníkových plynů. Obrovské plochy deštných pralesů jsou ničeny, aby se na nich zazelenaly pastviny pro hovězí dobytek a ovce. Zvířata pak přispívají ke klimatickým změnám vedlejšími produkty svých zažívacích procesů.
Studie tvrdí, že by lidé v bohatých zemích měli v příštích čtyřiceti letech snížit denní příjem především červeného masa o více než polovinu. Aby se růst emisí zastavil, měli by jít ještě dál a průměrná denní spotřeba by v roce 2050 měla klesnout na 90 gramů za den.
Zemědělství je zodpovědné téměř za čtvrtinu celosvětových emisí skleníkových plynů, které v drtivé většině pocházejí z velkochovů dobytka. Jde především o metan, který vzniká v zažívacím traktu přežvýkavců, ale také o emise z dopravy zvířat a krmiva.
Lidé z bohatých zemí, jako je Austrálie, snědí ročně tolik masa, kolik sami váží, píše deník Sydney Morning Herald. Australané průměrně zkonzumují 80 kilogramů masa ročně, průměrná denní dávka je kolem 224 gramů. Průměrný denní příjem masa v rozvojových zemích je jen 47 gramů. Dnešní průměrná celosvětová denní spotřeba masa se pohybuje kolem hranice 100 gramů. Jsou zde ale obrovské rozdíly mezi bohatými zeměmi se spotřebou 200 až 250 gramů a chudými zeměmi, kde se konzumuje pouze 20 až 25 gramů masa denně.
McMichael a jeho kolegové argumentují tím, že „nejbohatší část lidstva produkuje kvůli spotřebě masa stejné množství emisí, jaké pochází z automobilové a letecké dopravy.“ Podle jejich studie nemusí lidé zanevřít na maso úplně, jen by měli před červeným masem upřednostnit drůbež a ryby.
Studie také poukazuje na fakt, že nižší spotřeba červeného masa by také vedla ke zlepšení zdravotního stavu řady obyvatel západního světa, včetně snížení rizika některých druhů nádorových onemocnění, nemocí srdce a obezity. „Když budeme počítat se 40% nárůstem počtu obyvatel na zeměkouli a se stávajícím počtem chovaných zvířat, měl by pokles průměrné denní spotřeby masa na 90 gramů stačit na stabilizaci emisí ze zemědělství,“ cituje studii Sydney Morning Herald.
Podle článku Liz Minchinové zveřejněném v deníku Sydney Morning Herald 13. 09. 2007
reklama
Online diskuse
Více ropy, levnější potraviny? - 18. 9. 2007 - PardalVážení XY a Leo,já bych se tím tak nerozčiloval, až přeskakují písmenka. Není ono to jedno, jestli Lomborg ekolog a statistik nebo Lenin politik a syfilitik? Záleží jak se každý rozhodne, jestli chce žít v původním biotopu u nás - stačí tak před 1000 roky, kdy tady bylo 90% lesa- může vyrazit do pohraničí- vzít kosu na louku , motyku na pole a vysazovat původní stromy podle biotopů - lužní duby, na písku a kamení borovice, na horách buky, mezi to javory, břízy atd. Naopak jsou státy ( Dánsko, Holandsko), kde je životní prostředí slušné, lesy skoro žádné ( 5%), zemědělství vynikající. Od civilzace se lze odpojit snadno- není pravda, že pouze mizí biotopy- lidé se stěhují do měst, vesnice se vylidňují a pohraničí se vrací se k původní neudržované krajině- křoviska, bodlák na poli, bažiny, žáby, klíšťata- prostě paráda. Na jednoho člověka u nás připadá asi 700 kg ropy, snad 1200 m3 plynu , tuny uhlí. Elektrické energie jenom z uhlí je přes 50 GWhodin ( 62% výroby elektrické energie ). Vždyť to vlastně nepotřebujeme- mákneme s kosou a motykou, na stokách s lopatou. Pryč s počítačem ( jenom procesor může sebrat až 100 W),na co nějaké diskuze na internetu. Jak XY píše lidé vytvořili něco, co je neobyvatelné pro původní organizmy. Původní ze které doby? A jiná XY věta : "Zaplatit by to měli ti, kdo z té devastace krajiny měl prospěch".Těžko i nejzarytější ekolog nebo antiekolog nadělal tolik škody jako ten Lenin. K zodpovědnosti je třeba povolat zvláště vynálezce parního stroje Watta, Benze a Diesla, vynálezce žárovky Edisona, třífázových proudů Teslu, tvůrce ocelářských pecí Siemense a Martina. A ještě jsou tu vynáezci televize, tranzistoru. Týmy , které vytvořili dnešní mikroelktroniku už těžko někdo dohledá- to bude potíž. |