SMH: V Austrálii rostly emise skoro dvakrát více než ve světě
Michael Raupach z odboru pro výzkum moře a ovzduší organizace CSIRO prohlásil, že je potřeba významně snížit emise skleníkových plynů a zvýšit energetickou účinnost. Podle Raupacha je Austrálie v těchto dvou kritériích „spíše rozvojovou než rozvinutou zemí“. V Austrálii žije pouze 0,32 % světové populace, ale obyvatelé zároveň produkují 1,43 % světových emisí skleníkových plynů. To znamená, že znečištění na osobu je v zemi 4,5 vyšší než průměr na obyvatele planety, tedy jen o něco nižší, než je znečištění v USA.
Objem emisí se v Austrálii podle dat CSIRO zvyšoval mnohem rychleji než v ostatních bohatých státech, od počátku osmdesátých let minulého století vykazuje dvojnásobné tempo růstu oproti USA a Japonsku, ve srovnání s Evropou zde rostly emise dokonce pětkrát rychleji. Ostatní vyspělé země také mnohem lépe vyrábějí energii z fosilních paliv, ve srovnání s USA, Evropou a Japonskem spálí v Austrálii o 25-30 % více paliva na stejnou jednotku energie. Podobné je to i s ekonomickými ukazateli - na jeden dolar zisku se zde spálí dvojnásobek než v Evropě nebo v Japonsku a o 25 % více než je celosvětový průměr, píše Sydney Morning Herald.
Mezinárodní studie také varuje, že klimatické změny by mohly být ještě horší, než jak je popisuje nejhorší verze scénáře představená v rámci letošní zprávy Mezivládního panelu o změnách klimatu (IPCC). Studie, jejímž hlavním autorem je Michael Raupach, ukazuje, že tempo růstu emisí oxidu uhličitého vzrostlo od roku 1990 téměř třikrát, z původního 1,1 % ročně na 3,1 % v posledních letech. V roce 2005 bylo do atmosféry vypuštěno téměř 8 miliard tun CO2, zatímco v roce 1995 to bylo 6 miliard. Chris Field z amerického Carnegie Institution tvrdí, že od roku 2000 rostou emise rychleji, než uvádí nejkatastrofičtější verze scénáře IPCC. „Nevidíme, že by se dařilo zvládat růst emisí skleníkových plynů, a to jak v rozvinutých, tak v rozvojových zemích,“ upozorňuje Field, další z autorů studie.
Podle ní jsou Evropa a Spojené státy zodpovědné za více než 50 % emisí, které lidstvo od počátku průmyslové revoluce vypustilo, zatímco Čína může za méně než 8 %. Padesát nejchudších zemí světa vyprodukovalo za posledních dvě stě let dohromady pouze 0,5 % emisí. Ačkoli čínský příspěvek ke změnám klimatu neustále narůstá, pořád je ještě nižší než celosvětový průměr. „Každý Australan nebo Američan přispívá každý rok v průměru více než pěti tunami emisí, zatímco na obyvatele Číny připadá jedna tuna ročně,“ řekl Michael Raupach.
Podle článku Deborah Smithové v Sydney Morning Herald 22. 5. 2007
reklama