Smrkovým lesům škodí sucho. Mapy pomohou lesníkům určit rizikové oblasti
Situace se v posledním desetiletí zhoršuje. V oblasti severní Moravy a Slezska dokonce dochází k rozsáhlému odumírání celých lesních kolonií. Ministerstvo zemědělství ČR proto plánuje zafinancovat obnovu lesních porostů poškozených suchem z Programu rozvoje venkova. Jako rámcový podklad pro poskytování podpory pro obnovu porostů kalamitně poškozených suchem poslouží mapy, které zpracovali experti z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti. Mapy ohrožení smrkových porostů vznikly na základě podkladů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Každým rokem budou aktualizovány.
Výzkumníci uvádějí, že pro hodnocení kalamitního (poškození lesa přírodními živly většího rozsahu) sucha v lesích by bylo vhodnější využít vodní bilanci lesních porostů. Ta však ještě není k dispozici a aktuálně se na ní pracuje.
Pro účely poskytování náhrad kalamitního poškození suchem byly vytvořeny dvě oblasti: bez možnosti náhrad (bez ohrožení suchem a mírné poškození) a s možností náhrad (oblasti ohrožené až extrémně ohrožené v roce 2015 a zároveň s nepříznivou bilancí v letech 2012–2014).
Stromy coby dlouhověké organismy uchovávají dostatečné energetické zásoby a dokáží vzdorovat nepříznivým podmínkám i relativně dlouhou dobu. Na období sucha reagují uzavřením průduchů, v extrémních případech opadem jehličí či listů. Pokud nedojde k poškození kořenů (např. vysokými teplotami či dlouhodobým zaplavením), jsou v následujícím vegetačním období schopny postupně obnovit své fyziologické funkce. K smrtelnému poškození dochází prakticky výhradně v případech, kdy suchým periodám předchází několikaleté oslabení vlivem chronického sucha – a prakticky bez výhrad je spojeno s výrazným výskytem biotických škůdců, kteří zde působí jako sekundární stresový faktor.
Více informací naleznete v dokumentu Mapy ohrožení smrkových porostů suchem jako nástroj identifikace rizikových oblastí.
reklama