https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/smrky-v-riegrovych-sadech-v-centru-prahy-napadl-kurovec
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Smrky v Riegrových sadech v centru Prahy napadl kůrovec

21.2.2020 00:14 | PRAHA (ČTK)
Stromy v rozlehlých památkově chráněných Riegrových sadech v centru Prahy napadl kůrovec. / Ilustrační foto
Stromy v rozlehlých památkově chráněných Riegrových sadech v centru Prahy napadl kůrovec. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Stromy v rozlehlých památkově chráněných Riegrových sadech v centru Prahy napadl kůrovec. Městská část Praha 2 nechala v tomto týdnu pokácet tři smrky. Loni se v Praze kůrovec objevil například v Modřanské rokli nebo v ulici Na Ořechovce. Za celý loňský rok společnost Lesy hlavního města Prahy musela v rámci celého hlavního města ze zeleně odebrat téměř 5000 metrů krychlových dřeva, z toho více než polovina byla napadena kůrovcem. Včera to sdělil mluvčí Prahy 2 Petr Tomíšek.
 

Česko se s kůrovcovou kalamitou potýká několik let, přičemž ta současná je podle odborníků dosud největší. V Praze se daří kůrovce držet pod kontrolou. Smrky, které kůrovec nejčastěji napadá, tvoří v hlavním městě pět procent z celkových lesních porostů. V lesích v majetku hlavního města je smrk nejčetnější v Kunratickém lese a Modřanské rokli.

Riegrovy sady jsou městským parkem, který se rozkládá na ploše 11 hektarů mezi ulicemi Polská, Chopinova, U Rajské zahrady a Italská. Park je pojmenován podle českého politika Františka Ladislava Riegera.

V českých lesích loni kůrovec podle dosavadních odhadů napadl smrky v rozsahu mezi 25 až 30 miliony metrů krychlových. Objem kůrovcového dřeva tak mohl meziročně stoupnout až o 40 procent, uvedl minulý týden náměstek ministra zemědělství Patrik Mlynář.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist