https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/smvak-ostrava-zavadi-system-sdileneho-vyvozu-odpadnich-vod-z-zump
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

SmVaK Ostrava zavádí systém sdíleného vývozu odpadních vod z žump

15.10.2019 00:26 | FRÝDEK-MÍSTEK (ČTK)
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK), která v Moravskoslezském kraji dodává vodu 730.000 lidí, zavádí systém sdíleného vývozu odpadních vod ze žump a septiků.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK), která v Moravskoslezském kraji dodává vodu 730.000 lidí, zavádí systém sdíleného vývozu odpadních vod ze žump a septiků.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK), která v Moravskoslezském kraji dodává vodu 730.000 lidí, zavádí systém sdíleného vývozu odpadních vod ze žump a septiků. Chce tím pomoci řádně zlikvidovat odpadní vody lidem, kteří nemají domy napojené na veřejnou kanalizaci. Sdělil to mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
 

"Z naší diskuze se zástupci měst a obcí vyplynulo, že vlastníci nemovitostí nenapojených na kanalizaci pro veřejnou potřebu, si často nevědí rady s tím, jak správně a legálně odpadní vody z domácnosti likvidovat. Chceme jim vyjít vstříc," uvedl generální ředitel SmVaK Anatol Pšenička.

Podnik rozdělil region do logických tras. Ve vybrané dny tam bude připraven podle požadavků místních objet domy a vyvézt žumpy a septiky. Při sdíleném vývozu zaplatí lidé za vyčerpání odpadu z žumpy zhruba polovinu toho, co by dali, pokud by si objednali samostatné vyvezení.

"Systém jsme připravili tak, že v případě, že se lidé - například sousedé - v některé z obcí domluví, že mají o vývoz žump nebo septiků zájem, ušetří za dopravu, jejíž náklady budou navzájem sdíleny," uvedl Pšenička.

Řada lidí podle Síbrta porušuje zákon, a riskuje tak vysokou pokutu. "Nejhorším, ale bohužel stále poměrně rozšířeným způsobem likvidace odpadních vod je jejich přímé vypouštění do povrchových či podzemních vod," uvedl mluvčí. Pokutu mohou dostat i lidé, kteří žumpu nebo septik vyvezou na pole, zahradu, do lesa nebo do potoka.

"Majitelé nemovitostí jsou povinni zabezpečit zneškodnění těchto vod tak, aby nebyla ohrožena kvalita povrchových a podzemních vod, to znamená, že jímka musí být vodotěsná. Na výzvu vodoprávního úřadu nebo České inspekce životního prostředí musí vlastník nemovitosti doložit způsob zneškodnění těchto odpadních vod," uvedl ředitel kanalizací SmVaK Jan Tlolka.

Systém sdíleného vývozu žump podnik spustí 22. října na Frýdecko-Místecku v beskydských obcích v údolí řeky Morávky.

SmVaK jsou největší vodárenskou firmou v Moravskoslezském kraji a patří mezi největší v zemi. Dodávají vodu hlavně na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, ale také například do polského pohraničí. Společnost má přibližně 860 zaměstnanců.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist