https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/snemovna-by-mela-projednat-tri-zakony-reagujici-na-rust-cen-energii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sněmovna by měla projednat tři zákony reagující na růst cen energií

15.12.2021 10:39 | PRAHA (ČTK)
Sněmovna by měla z popudu opozičního hnutí ANO dnes projednávat trojici návrhů zákonů, které reagují na rostoucí ceny energií. Předložila je končící koaliční vláda ANO a ČSSD. Sněmovní většina však podle dosavadních informací zřejmě program dnešní mimořádné schůze neschválí, protože strany nastupujícího kabinetu ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN s navrhovaným řešením nesouhlasí. Před hlasováním o programu schůze můžou vystupovat pouze řečníci s přednostním právem. ČTK přináší stručný přehled obsahu návrhů, všechny tři zákony předložila vláda tak, aby je Sněmovna mohla schválit ve zrychleném režimu již v prvním čtení.

 

Novela zákona o dani z přidané hodnoty (sněmovní tisk 26) pro příští rok osvobozuje od DPH dodání plynu a elektřiny. Nyní spadají do sazby 21 procent. Pro příští rok má jít o osvobození od daně s nárokem na odpočet podle paragrafu 63 zákona o DPH. Osvobození od DPH u energií by mělo připravit veřejné finance měsíčně o 2,08 miliardy korun.

Vláda v návrhu konstatuje, že navrhovaná právní úprava není slučitelná s právem Evropské unie, neboť to neumožňuje zavést osvobození od daně s nárokem na odpočet daně na dodání elektřiny a plynu. Česká strana proto bude vyjednávat s Evropskou komisí o možnosti nulovou daň uplatnit.

V novele zákona o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů (sněmovní tisk 27) vláda mimo jiné navrhuje rozšířit okruh účelů, kam můžou směřovat peníze z dražeb povolenek. Nově tam zařazuje i opatření, jejichž cílem je zmírnění sociálních dopadů rostoucích cen energií. Dosud tam spadala například opatření na zvýšení energetické účinnosti nebo podpora inovací v průmyslu. Na tento účel bude možné použít až polovinu peněz určených původně do Modernizačního fondu. Za dva roky může jít celkem až o 17 miliard korun. Navržená změna má platit v letech 2022 až 2023. Vláda v důvodové zprávě uvádí, že navržené řešení ještě projedná s Evropskou komisí.

V novele zákona o podporovaných zdrojích energie (sněmovní tisk 69) navrhla vláda, aby bylo možné kompenzovat zákazníkům části regulované ceny elektřiny související s provozní podporou obnovitelných a dalších podporovaných zdrojů energie. Půjde o odběratele kategorie D, tedy především domácnosti. Zákon to definuje jako fyzickou osobu, jejíž odběrné místo je připojeno k distribuční soustavě s napětím mezi fázemi do 1 kV včetně a která odebírá elektřinu k uspokojování její osobní potřeby související s bydlením nebo osobních potřeb členů její domácnosti. Vláda bude moci vydat nařízení, v němž stanoví, jaké množství elektřiny odebrané domácností bude oproštěno od platby poplatku za obnovitelné zdroje.

Na takzvané podporované zdroje energie jde celkový roční příspěvek kolem 45 miliard Kč, z toho 27 miliard Kč platí stát a zbylých 20 miliard Kč hradí ve svých platbách domácnosti a firmy. Z těch by mohl stát osm miliard odpustit domácnostem a až osm miliard firmám.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist